Kako da pružite podršku partneru koji tuguje zbog gubitka

Tugovanje se teško proživljava, ali vremenom nađemo načina da prihvatimo svoju tugu i da živimo sa njom. Zato je ponekad teže kad tuguje neko vaš – lakše bi vam bilo da sami prolazite kroz to, nego da gledate nečiju patnju i ne možete da učinite ništa od čega će ona prestati.

Međutim, tugovanje i ne treba da se prekine, prestane i nestane – da li biste vi želeli da prestanete da budete tužni zbog nekog koga se izgubili? Tugovanje je proces, kroz koji prihvatate svoj gubitak i učite da živite sa njim i shvatate da ne morate uvek biti tužni, da biste nekog zadržali u sećanju, kao i to da možete biti radosni i srećni, a da time ne vređate svoju tugu. Učite da proširite spektar svojih osećanja, da ih budete svesni i da njima upravljate.

Ne postoji jedan pravi način da partneru koji tuguje pružite podršku – nekome treba više prostora i samoće kroz proces tugovanja, dok neko drugi traži više bliskosti i zajedništva. I bilo da partner proživljava svoj gubitk, ili tugujete zajedno, nije lako predvideti kako će se ko nositi sa svojim bolom.

Neko nalazi utehu u razgovoru sa bliskim osobama, jer oseća potrebu da verbalno izbacuje osećanja iz svog sistema, a neko drugi ima potrebu da ćuti i bude sam sa svojim bolom i nastoji da se izoluje. Ako vi i vaš partner različito proživljavate tugovanje, to vas može udaljiti i narušiti odnos, jer možda nećete znati kako da podržite jedno drugo na način na koji se svako od vas oseća uvaženo, na koji oseća da je druga osoba čuje i vidi.

Kako da podržite partnera koji tuguje

Ne pokušavajte da umanjite njegovo tugovanje

Kada partner proživljava gubitak, postoje stvari koje ne treba da činite i govorite da biste mu pokazali da vam je stalo. Ne pokušavajte da umanjite njegov bol, samo ga slušajte i budite tu, jer mu time dajete dozvolu da oseća sve što oseća. Neka mu bude komotno u vašoj blizini. Ako ne želi da razgovara, ne insistirajte, ako plače, nemojte ga tešiti i govoriti mu da ne plače, ako mu ne prija dodir i zagrljaj, suzdržite se od toga – samo budite tu. Možete osećati potrebu da uklonite njegov bol, ali umesto toga, morate ga poštovati – samo sedite sa njim dok tuguje. Kada prevaziđete poriv da morate nekako da mu pomognete i da „popravite“ njegova osećanja, bićete u stanju da jednostavno podelite iskustvo i osećanja koja partner ima.

Podelite uspomene vezane za gubitak koji partner proživljava

Divan poklon koji možete dati svom ožalošćenom partneru jesu uspomene na osobu za kojom tuguje. Puštanje muzike koju je ta osoba volela ili odlazak na neko mesto koje joj je bilo omiljeno, predstavlja način da se oda pošta, kao i da se prizna i podrži tugovanje. Zabeležite važne datume vezane za tu osobu i nastojte da ih svake godine obeležavate. To daje vašem partneru do znanja da razumet da tuga nije nešto što će nestati, da poštujete njegova osećanja i da saosećate sa njim.

Kada neko koga volite tuguje zbog gubitka nekog koga je voleo (roditelja, prijatelja), to je zaista teško. I sami ste izloženi toj tuzi, ali kroz nju se možete duboko povezati sa partnerom i zato je potrebno da prihvatite određen nivo zajedničkog tugovanja. Empatija, razumevanje i ljubav su moćne sile, koje u ovakvim situacijama treba da preovlađuju.

Haljina: XYZ Elisabetta Franchi, Naočare: P…S… Fashion, Torba: Cortefiel

Pročitajte i ovo: Vaš partner prolazi kroz krizu – kako da ga uverite da je odlazak na terapiju najbolje rešenje?

Ne dozvolite da vas partnerovo tugovanje proguta

Vi morate biti funkcionalni i preuzeti na sebe veći teret i emocionalno i fizički i mentalno. Partnerovo tugovanje vas može apsorbovati, a to može uzrokovati nezadovoljstvo i frustraciju i potrebna vam je lična mreža podrške i razumevanja – obezbedite sebi izvore onoga što partner neko vreme (možda dugo) neće moći da vam pruža. To su vaši bliski prijatelji, grupa ožalošćenih, duhovnik, terapeut. Kada neko tuguje, on više nije ista osoba i od njega ne možemo očekivati onaj nivo saradnje na koji smo navikli. Tugovanje utiče na osobu i telesno i psihološki – mozak vašeg partnera koji tuguje bukvalno se reorganizuje, da bi se prilagodio odsustvu nekog ko je dugo bio deo njegovog života.

Neophodno je i da postavite granice

Kada pokušavate da shvatite kako da se snađete dok partner prolazi kroz tugovanje, važno je da postavite granice. Želite i treba da budete tu za njega i da mu pružite oslonac na svaki način, ali morate voditi računa o sebi, ne smete izgubiti životnu radost i ispustiti niti svakodnevice. Morate adekvatno brinuti o svojim potrebama, da biste mogli da ispunite potrebe partnera koji tuguje. Postavljanje granica uključuje i realna očekivanja – ne treba potpuno da isključite partnera i da ne zahtevate od njega ništa, ali morate imati razumevanja kada on zaboravi da nešto uradi, ili kad osećate da je „sebičan“ u svojoj tuzi i da uopšte ne uzima u obzir vaša osećanja i potrebe. Pokažite milost i empatiju i strpljenje, pre svega.

Podržite i prihvatite njegovo tugovanje

Čak i kada partneru nije do razgovora i kada mu treba više prostora i želi da bude ostavljen na miru, iskažite mu podršku u odgovarajućim prilikama. Jednostavno recite (jer nema dovoljno utešnih i velikih reči) „uz tebe sam“ ili „bila je tako ponosna na tebe“ ili „mnogo te je volela“ ili „uzmi koliko ti god vremena treba za tugovanje“. Ako vašem partneru treba rame za plakanje, sedite sa njim u tišini, ili ga držite u zagrljaju dok plače i ne pokušavajte to da skratite ili prekinete, zato što vam je teško i neprijatno. To je sada deo svakodnevice – ali tu su i zajedničko gledanje omiljene serije, spremanje večere, šetnja parkom, pa se postarajte da pokažete partneru da se svakodnevni život i dalje odvija i da u njemu ima mesta za tugovanje, kao i za sve ostalo.

Stvari koje ne treba da radite

Važno je da ne umanjujete osećanja svog partnera i da ne pokušavate stalno da ga držite zauzetim i „podmećete“ mu distrakcije koje će mu skrenuti pažnju sa njegovih osećanja. Ne insistirajte na razgovoru, ne terajte ga da izađe sa prijateljima, preskočite neku proslavu, ako on oseća da je to neprimereno. Ne očekujte uobičajenu pažnju ako je neki zajednički važan datum na redu, imajte razumevanja i ako zaboravi na vaš rođendan – možete izaći sa prijateljicama u restoran, umesto da ih pozivate na tortu. Ako ste rekli partneru u cilju podrške, da može da uzme koliko mu god vremena treba za tugovanje, držite se toga i ne požurujte ga ni na koji način. Ključno je pustiti ga da prođe kroz sve faze tugovanja u sopstvenom vremenskom okviru i pokažite mu da ste uz njega. Izbegavajte fraze kao što su „bar je živeo dugo“, „sada je na boljem mestu“ ili „moraš da budeš jak“ ili „znam kako se osećaš“, jer to može delovati kao da minimizirate dubok bol koji on proživljava.

Pročitajte i ovo: Kako da pomognete partneru da čuje vašu zabrinutost

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.