Tuširanje hladnom vodom ili toplom vodom: Šta je bolje?

Samo pomisao da se tuširate ledenom vodom ne zvuči baš primamljivo, zar ne? Sigurno većina nas uživa da se tušira vrućom vodom. Međutim, kako se ispostavilo, prednosti tuširanja hladnom vodom su mnogostruke. Na kraju krajeva, vrhunski sportisti redovno koriste ledene kupke – i to sigurno ne bez razloga. Tuširanje ledenom vodom poboljšava metabolizam, mentalno zdravlje, smanjuje stres, ublažava bolove u zglobovima, itd.

Tuširanje hladnom vodom – da ili ne?

Šta je hladna terapija?

Hladna terapija je praksa uranjanja u hladnu vodu. Poreklo ove terapije može se pratiti još od antičke Grčke, a korišćena je prvenstveno u svrhe opuštanja i socijalizacije. Moderne imerzivne hladne kupke, sada se reklamiraju kao sastavni deo holističkog pristupa poboljšanju opšteg zdravlja. Terapija hladnoćom može se praktikovati i plivanjem u nezagrejanom bazenu ili jednostavno tuširanjem hladnom vodom.

Da li je hladno tuširanje dobro za vas?

Kratak odgovor je da, hladni tuševi mogu biti veoma dobri za vas. Hladna voda ima mnoge zdravstvene koristi za kardiovaskularni sistem [i] endokrini sistem (koji reguliše proizvodnju hormona u telu), kao i pozitivne efekte na našu psihu i imuni sistem.

Prednosti tuširanja hladnom vodom

Pomaže u borbi protiv simptoma depresije

Kada su naša tela izložena hladnoj vodi, mozak oslobađa endorfine zbog stresa. Ovo može potpomoći zdraviji razvoj mozga i poboljšati mentalno zdravlje. Međutim, potrebno je uraditi još studija kako bi se definitivno utvrdilo da hladna voda može da izleči depresiju.

Smanjuje upalu i otok

Izloženost hladnoj vodi može povećati koncentraciju hormona stresa u našem sistemu, za koji je poznato da povećava nivoe antiinflamatornih biomarkera u našim sistemima, a to može pomoći i u smanjenju upale i prevenciji infekcija.

pexels.com

Smanjuje hronične bolove u zglobovima i mišićima

Kada smo izloženi veoma niskim temperaturama u hladnoj vodi, može doći do porasta naših hormona stresa, što može pomoći u smanjenju percepcije bola. Kada dođe do povećanja nivoa norepinefrina, dolazi do sužavanja krvnih sudova i onda imamo utisak da doživljavamo manje bolova.

Jača imunitet

Oni koji su se kupali u hladnoj vodi otkrili su da im se povećao broj belih krvnih zrnaca, što je znak adaptacije imunog sistema na stres. Izlaganje hladnoj vodi donosi do 40 odsto manje infekcija gornjih disajnih puteva.

Poboljšava metabolizam

Pokazalo se da hladni tuševi mogu pomoći u poboljšanju našeg metabolizma. Stres usled izlaganja hladnoj vodi pomaže u stvaranju energije i toplote kako bi se povećao metabolizam i razbili molekuli glukoze i masti u krvi.

Poboljšava osetljivost na insulin i smanjuje rizik od dijabetesa tipa 2

To funkcioniše slično kao što vežbanje i pokreti mišića stimulišu naš metabolizam kako bi pomogli telu da poveća iskorišćenost insulina.

Smanjuje pojavu pora i pomaže u lečenju akni

Hladno tuširanje ima i potencijalne zdravstvene koristi za kožu uključuju privremeno smanjenje pojave pora i nadutosti zbog sužavanja krvnih sudova u koži, što promoviše zdraviju blistavu kožu kao rezultat poboljšane cirkulacije krvi.

Eventualno ublažavanje simptoma menopauze

Žene u perimenopauzi između 45 i 59 godina koje su se kupale u hladnoj vodi iskusile su drastična poboljšanja u promenama raspoloženja, talasima vrućine i drugim simptomima menopauze.

Dolazi do opšteg poboljšanja zdravlja

Hladni tuševi mogu pomoći i u mnogim aspektima vašeg opšteg zdravlja.

Koliko dugo treba da se tuširate hladnom vodom?

Ne morate mnogo vremena da provedete pod hladnom vodom da biste iskoristili sve prednosti hladnog tuširanja. Ne bi trebalo da preterujete, jer tuširanje hladnom vodom na samo nekoliko sekundi učiniće mnogo dobra za vaše telo i zdravlje. Počnite sa samo nekoliko sekundi izlaganja hladnoj vodi. Vremenom, kako se vaše telo bude prilagođavalo, pokušajte da povećate svoju izloženost za pet sekundi sa svakim tuširanjem dok ne budete u stanju da tolerišete hladnu vodu najmanje 30 sekundi.

Pročitajte i: Načini da kupatilo pretvorite u lični spa centar

Naslovna fotografija: pexels.com

Marina Puzić