Kako da kontrolišete usporavanje metabolizma

Metabolizam je složen proces, ali u suštini, to je način na koji vaše telo ono što jedete i pijete pretvara u upotrebljivu energiju. Važno je razumeti da je i usporavanje metabolizma prirodno – sa starenjem, biološki telesni procesi se uspravaju. Taj aspekt života ne možete da kontrolišete, ali možete izvršiti uticaj, načinom na koji brinete o svom telu i podržavate njegove prirodne procese. To uključuje zdrave stilove života, kretanje, prilagođenu ishranu, kao i pozitivan način razmišljanja i zauzimanja stava prema starenju. Adekvatnom brigom o sebi možete umanjiti sve neprijatnosti menopauze i možete dugo zadržati vitalnost i dobru energiju.

Metabolizam jednim delom određuje genetika, a delom zavisi od ponašanja, ili promena koje pravite u svom životnom stilu. Postoje tri glavna načina na koje vaše telo svakodnevno koristi energiju –  energija koja se troši u stanju mirovanja (bazalni metabolizam), energija koja se koristi za razgradnju hrane i energija koja se koristi u fizičkoj aktivnosti. Zato su ponašanja i navike u ishrani, ritmu spavanja, upravljanju stresom i kretanju, ključne za vaše zdravlje, na metaboličkom nivou.

Načini da podržite svoj organizam i kontrolišete usporavanje metabolizma

Ojačajte mišiće da biste podstakli metaboličke procese

Izgradnja mišića pomaže u ubrzavanju metabolizma, pa se zato nemojte plašiti vežbanja u teretani – dizanje tegova i treninzi otpora, prilagođeni vašim sposobnostima, povećaće vašu mišićnu masu. Kako gradite mišiće, tako se smanjuje procenat masti, a to podstiče metabolizam, jednostavno zato što mišići koriste više energije nego masti, u stanju mirovanja. Svaki oblik kretanja je zdrav i podsticajan, ali vežbanje sa tegovima je specifično, jer osim izgradnje mišića, podstiče i lučenje hormona sreće i dobrog raspoloženja, više nego ijedna druga vrsta vežbanja. Lagane vežbe sa najmanjim težinama, podržaće vaše zdravlje, dobru formu, ali i dobro raspoloženje, što je od posebne važnosti u vreme menopauze, kada može doći do emocionalnih poremećaja, pojačane anksioznosti i depresije. Jednostavnom programom vežbi ubrzaćete metaboličke procese, osećaćete se snažnije i energičnije, podići ćete nivo dopamina, ublažiti neprijatne klimakterične simptome i steći jasan osećaj kontrole – to je nešto što možete da uradite i to ima efekta!

Pročitajte i ovo: Regulišite nadutost bez upotrebe lekova

Usporavanje metabolizma zahteva prilagođen način ishrane

Jedna od najčešćih grešaka koje treba da izbegnete, jeste nedovoljna ishrana i preterano vežbanje. Možda ste primetili da sa godinama vaše telo ima manju potrebu za hranom, ali da teže podnosite gladovanje, odnosno, da su vam dijete, koje ste ranije primenjivali sa lakoćom sada teške i neizdržive. Vašem telu je potrebno gorivo, a to je hrana i kada primetite usporavanje metabolizma, vreme je da prilagodite način ishrane – možda vam treba manje hrane, ali su vam potrebni redovniji i odabraniji obroci.

Unosite hranu bogatu hranljivim materijama koja podržava vaš metabolizam, posebno onu koja je bogata kompleksom vitamina B (avokado), jer su ovi vitamini u velikoj meri uključeni u energetski metabolizam. Takođe su preporučljivi morski plodovi, koji sadrže veću količinu joda, potrebnog za ispravan rad štitne žlezde (koja pomaže u regulisanju metabolizmam). Preporučuju se i jaja, riba, meso životinja koje su se prirodno hranile, mahunarke, pečurke, banane.

Usporavanje metabolizma i optimalno vreme za odmor

Kao što vam je dobro poznato, san je jedan od najvažnijih faktora u podržavanju svih hormonalnih i metaboličkih procesa u telu. I ne samo da je potrebno da obezbedite sebi osam sati sna, već je optimalno da se vaše vreme spavanja kreće u okviru od 22 h do 6 ujutru. Ako su vaše navike drugačije, napravite eksperiment i izvedite lagano preoblikovanje – ležite po petnaestak minuta ranije (i ustajte ranije), dok ne dotarate svoj unutrašnji sat prema optimalnom vremenu spavanja. I posmatrajte efekte, koji će sigurno biti vidni i pozitivni, posle nekog vremena, nakon čega ćete želeti da trajno usvojite naviku ranog odlaska u krevet i ranog ustajanja.

Otkrijte šta vam pomaže da upravljate stresom

Primarna zaduženja vašeg hipotalamusa, hipofize i nadbubrežne žlezde odnose se na upravljanje reakcijama vašeg tela na stres. Kada ste u stalnom stresu, nivoi kortizola (hormona stresa) su povišeni i teško ih je spustiti i ne pokazuju tendenciju da se smanje kako dan odmiče. Pronađite šta je ono što vas smiruje i uravnotežuje, naročito u večernjim satima. Praktikujte opuštajuće aktivnosti, meditaciju, jogu, tehnike disanja, lagane šetnje, čitanje, bavljenje hobijima koji vas ispunjavaju, usporite tempo i osluškujte znake svog organizma, kako bi stres ostao na kontrolisanom nivou.

Imajte u vidu i to da sve imaju donekle različite metaboličke obrasce (to je onaj deo koji se tiče genetike) i da samo zato što vi i vaša prijateljica praktikujete ista ponašanja, ne znači da ćete imati i iste rezultate. Fokusirajte se na ono što vi osećate, što vašem telu prija i što za vas „radi“. Ako primetite simptome kao što su povećanje težine, zatvor, osećanje tromosti, rasejanost, preporučljivo je da se obratite lekaru, kako biste ustanovili razmene hranljivih materija i hormonski status organizma, na osnovu koga možete pružiti bolju podršku svom metabolizmu, kao i opštem zdravlju. Uz odgovarajuću brigu o sebi, usporavanje metabolizma neće vam doneti nikakve posebne neprijatnosti, niti uticati na vaš nivo energije i produktivnost.

Pročitajte i ovo: Kako da sagorite kalorije bez kardio vežbi

Naslovna fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.