Kako grejanje utiče na našu kožu tokom zime – i kako da je zaštitimo
Zimsko vreme, sa svojim hladnim, kišovitim mesecima, često nije blagonaklono prema našoj koži – pre svega, prema njenom zdravlju. Ako odjednom patite od suve kože, niste sami. Iako se retko priča o tome, osim oštrih vetrova i naglih temperaturnih promena – jedan od najvećih faktora koji utiče na našu kožu je upravo grejanje. Jeste, ono održava naše telo toplim (i brzo suši veš), ali naša koža je ta koja trpi posledice.
Mnogi pate od suve i dehidrirane kože, ali to postaje izuzetno učestalo zimi jer suv vazduh zadržava manju količinu vlage, što znači da naša koža ne upija toliko koliko bi inače – tokom letnjih meseci. Kada je naša okolina suvlja, samim tim i naša koža postaje suvlja.
Uticaj grejanja na kožu
Šta centralno grejanje može učiniti postojećim stanjima kože?
Slično kao i klima-uređaji, centralno grejanje uzrokuje da koža postane suva i zategnuta i stvara dodatni nivo stresa, što je posebno problematično ako već imate tegobe poput psorijaze ili ekcema. Upozoravajući znaci da vaša koža može biti prekomerno suva su ako je grublja na dodir, izgleda ljuspasto ili počinje da peruta.
Naša koža se sastoji od različitih slojeva, od kojih svaki ima specifičnu funkciju u zaštiti tela. Ukoliko je zaštitna barijera kože oštećena, može se pojaviti višak crvenila i iritacija. Najspoljašnji sloj deluje poput zaštitnog zida, sastavljenog od čvrstih ćelija koje su povezane kako bi stvorile barijeru između dubljih slojeva kože i spoljnog okruženja, sprečavajući toksine i bakterije da uđu u telo. Ako se ošteti, može doći do mnogih problema sa kožom, uključujući i crvenilo, koje je najuočljivije. Koristite proizvode posebno dizajnirane za zaštitu barijere kože, od nanošenja seruma do svakodnevne upotrebe SPF kreme kako biste sprečili dalje oštećenje barijere.
Kako sprečiti suvoću kože uzrokovanu grejanjem?
Umesto da u potpunosti isključite grejanje i sedite kod kuće drhteći, postoje korisne alternative koje možete da isprobate kako biste ublažili postojeće probleme sa kožom. Pre svega, ogromnu razliku za vašu kožu bi moglo da napravi jednostavno isključiivanje grejanja tokom noći.
Takođe bi bila dobra ideja da pokušate da obnovite nivoe vlage u vazduhu. Možete da koristite ovlaživač – jednostavan uređaj koji pomaže u regulisanju nivoa vlage u vazduhu. Tradicionalni ovlaživači se oslanjaju na rezervoar vode koji ključa kako bi ispuštao paru u vazduh, dok savremeniji uređaji koriste ultrazvučne vibracije kako bi stvarali vodenu paru za higijensku i sigurniju opciju.
Koja je najbolja skincare rutina za negovanje suve kože?
Potražite hidratantne serume i hidratantne kreme koje sadrže humektante i okluzive koji će dodati vlagu koži i štititi je od gubitka vode sa površine. Takođe, preporučuje se da izbegavate suviše vruće tuševe i kupke, jer vrela voda može da ukloni prirodna ulja, pogoršavajući suvoću koju izaziva grejanje.
Mnogi ljudi misle da je hidratantna krema dovoljna za hidrataciju, međutim, kako vreme postaje hladnije i naša koža postaje suvlja, serum pruža hranjenje koje hidratantna krema ne može. Molekuli u serumu mnogo su manji od onih u kremi, pa serum može prodreti dublje u kožu i samim tim, postići efikasnije rezultate.
Koristite hijaluronsku kiselinu
Hijaluronska kiselina je jedan od najboljih sastojaka za trenutnu hidrataciju tokom zimskih meseci i pomaže koži da zadrži vodu, te je definitivno vitalan sastojak za dnevnu skincare rutinu. Najefektnija je u obliku seruma, a ukoliko želite optimalne rezultate – potrudite se da je primenjujete dva puta dnevno.
Vitamin C je must-have
Bez obzira na tip kože, uvek se preporučuje svakodnevno nanošenje vitamina C na kožu svakodnevno radi posvetljavanja i podsticanja stvaranja kolagena (savet: birajte formulaciju bez ulja ako ste skloni aknama). Vitamin C je savršen za jesenju/zimsku rutinu jer pruža snažnu antioksidativnu zaštitu, koja može da smanji oštećenje uzrokovano suncem i zagađenjem. Imajući u vidu da podstiče proizvodnju kolagena, sprečava pojavu finih linija i bora.
Pijte dovoljno vode
Svi pričamo o spoljašnjoj hidrataciji, ali da biste zaista očuvali prirodnu svežinu i elastičnost vaše kože – ključna je hidratacija iznutra. Piti dovoljno vode igra ključnu ulogu u sprečavanju suve kože i održavanju optimalnog nivoa vlažnosti kože. Dovoljan unos vode poboljšava cirkulaciju krvi, što doprinosi bogatijem snabdevanju kiseonikom i hranljivim materijama kožnih ćelija. Takođe, voda pomaže u eliminaciji toksina iz tela putem urina, a čišćenje organizma od štetnih materija ima pozitivan efekat na spoljašnji izgled kože (istovremeno, dubinska hidratacija utiče na smanjenje pojave bora).
Pročitajte i ovo: Šta je to osetljiva koža?
Naslovna fotografija: pexels.com
Milica Nešić