Prednosti vođenja dnevnika posle razvoda
Vođenje dnevnika je u suštini terapeutska tehnika samopomoći i odličan način za obradu negativnih osećanja u raznim situacijama. Navika vođenja dnevnika vam pomaže da bolje sagledate i razumete sebe i podstiče naviku samoposmatranja i introspekcije. Ako je do sada niste imali, a upravo ste prošli kroz razvod (ili je procedura u toku), sada je pravi trenutak da počnete – vođenje dnevnika vam može pomoći da sačuvate mir i zdrav razum, koliko god je to moguće.
Razvod je i pod najboljim okolnostima težak i neprijatan i morate se nositi sa mnogim pomešanim osećanjima. Možda morate da objašnjavate deci stvari koje ni vama nisu sasvim jasne, ili ne dobijate podršku odrasle dece i članova porodice. Možda ste ljuti, depresivni, zabrinuti, uplašeni, pod pritiskom i velikim stresom. Možda ste zaista zbunjeni i teško vam je da sagledate šta se dešava i šta sledi – svi konci su vam poispadali iz ruku i nemate prema čemu da se upravljate i orijentišete.
Vođenje dnevnika, zapisivanje svojih misli i osećanja, tako da možete kasnije da ih pročitate, promislite i analizirate, može vam pomoći da steknete više uvida i da se brže opravite od posledica razvoda. Ako su vam deca dovoljno odrasla, možete im predložiti da i sami vode dnevnik – to će im pomoći da ostanu u kontaktu sa svojim osećanjima i mogu vam olakšati vođenje teških razgovora. Zapisivanje misli i osećanja tokom teškog perioda predstavlja dokument kome se možete vratiti posle nekog vremena i izmeriti napredak koji ste u međuvremenu postigli – tako preuzimate kontrolu nad onim što vam se događa.
Kako vođenje dnevnika pomaže posle razvoda
Sticanje dubljeg uvida
Kada prolazite kroz težak period, kao što je razvod, misli i emocije mogu biti intenzivne i preplavljujuće i mogu se smenjivati u žestokoj suprotnosti. Jednog dana možete osećati kao da su vam sve lađe potonule, a sledećeg možete biti sasvim smireni i puni nade i planova za budućnost. Vođenje dnevnika vam može pomoći da pratite svoje emocionalno stanje i steknete dublje uvide. Možda ćete uspeti da prepoznate okidače koji vas dovode u loše raspoloženje. Možete primetiti da se posle zapisivanja svojih previranja osećate staloženije i da vas vođenje dnevnika smiruje. I kad kasnije pregledate svoj dnevnik, možete bolje shvatiti nešto što bi vam promaklo da niste odvojili vreme za pisanje.
Vođenje dnevnika donosi olakšaje
To je kao otpuštanje pare iz ekspres-lonca – možda nikome ne biste mogli da kažete ono sirovo i brutalno što možete da podelite sami sa sobom, pišući bez ograničenja i cenzure. Takva iskrenost sa sobom, može vam pružiti odušak, koji ne biste pronašli na drugi način i koji je zdrav i bezbedan. Možete se osloboditi nagomilane anksioznosti, stresa i negativnih osećanja, ne strahujući da ćete nekog povrediti, ili da će vas neko shvatiti pogrešno.
Pročitajte i ovo: Zašto žene mnogo češće iniciraju razvod
Bolje upoznajete sebe
Kroz pisanje imate potencijal da bolje upoznate i bolje razumete sebe. Naše misli često prolaze, a da im ne posvetimo naročitu pažnju, međutim, kada ih dokumentujemo, možemo steći veću jasnoću o sebi i svetu oko sebe. Ponekad, vođenje dnevnika može pomoći da zapazimo i otkrijemo toksične situacije, obrasce i odnose, koji ometaju naše emocionalno blagostanje. A kada shvatimo šta nam smeta, možemo toga i da se oslobodimo.
Vođenje dnevnika smanjuje stres
Pisanje o svom životu, uključujući i negativne, zbunjujuće i pomešane emocije, smanjuje anksioznost i stres. Dobar je osećaj prosuti sve to na papir, ne strahujući od bilo čije osude, ne tražeći ničiji savet, ne izlažući se ničijoj proceni. Vođenje dnevnika može postati vaša omiljena dnevna aktivnosti – jedva ćete čekati da se uveče sve smiri, da možete da se posvetite zapisivanju svojih misli i osećanja. Dnevnik može postati vaš najbolji način za kanalisanje emocija i oslobađanje od svega što vas je tokom dana opterećivalo, tako da možete smireni da zaspite.
Kad ne znate šta da napišete
Niste sigurni kako treba da vodite dnevnik i nemate mnogo toga da napišete i oklevate da započnete ovaj posao, jer niste sigurni da ćete ga dobro obavljati. Počnite sa tim kako ste prošli kroz dan, da li ste imali uspone i padove raspoloženja, šta vas je obradovalo, šta vas je dodatno spustilo, da li ste nečim bili toliko okupirani da ste potpuno zaboravili na svoje probleme. Pokušajte da prepoznate obrasce u svom ponašanju i da sagledate kako se nosite sa stresnim periodom – da li bežite u posao i nastojite da budete što više zaokupljeni da ne biste razmišljali? To je nešto što vam svakako može otežati vođenje dnevnika, jer ono zahteva da se bavite svojim razmišljanjem i svojim osećanjima.
Obratite se dnevniku kao drugoj osobi, kao nekome u koga imate puno poverenje i sigurni ste da će ćutati, slušati vas, da vas neće osuđivati i da nikome neće otkriti vaše tajne. Razmislite o tome koliko sami sebe osuđujete i da li ste opterećeni čuvanjem nekih tajni. Samo počnite. Ne trudite se da formirate rečenice, ne pišete sastav za ocenu. Ne treba vam uvod, razrada i zaključak, već „provetravanje mozga“ – kad se par puta proluftirate na taj način, svaki sledeći put će ići malo lakše, dok ne shvatite u čemu je „štos“ i kako da koristite dnevnik za svoju doborobit, mentalno zdravlje i emocionalnu stabilnost.
Razvod može izazvati emocionalni haos, čak i ako ste inače vrlo stabilna i smirena osoba i vođenje dnevnika mnogi smatraju besplatnom terapijom – dnevnih može biti najbolji prijatelj, koji sve prima bez osude.
Pročitajte i ovo: Komunikacija nakon razvoda
Naslovna fotografija: WANNABE Media
Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.