Koliko vam znači i koliko vas leči – zagrljaj

Kako se osećate kad zagrlite dragu osobu (prijateljicu, dete, partnera), kad je privijete na grudi, udahnete njen miris i zadržite je nekoliko trenutaka uz sebe? Kad podelite onaj pravi zagrljaj, koji druga osoba toplo uzvraća? Osećate nežnost, prisnost, ljubav, poverenje – ponekad osećate da biste mogli da provedete sate tako i pitate se zašto se zagrljaj obično prebrzo prekida i šta bi se desilo da sa nekim ostanete zagrljeni deset minuta, umesto deset sekundi? Da li biste se istopili i rasplakali od ganuća i miline?

Znate one ukočene, što ne vole da se grle i ne umeju da uzvrate zagrljaj? Oni bi se sigurno raspali, kad bi uzvratili i prepustili se toj intenzivnoj razmeni energije.

Da li uspevate da svakodnevno nekog zagrlite? Imate li neke osobe u svom životu sa kojima se najbolje, najduže i najtoplije grlite, bez bojazni da će postati čudno?

Ako imate kućne ljubimce, sigurno i njih grlite sa istim osećanjem ljubavi, nežnosti i predanosti – životinje vrlo brzo shvataju kako ljudi izražavaju naklonost i nauče da im uzvraćaju. I nikako ne treba potcenjivati ovu vrstu razmene – i ona je lekovita. Zato što je ljubav lekovita, a ona dolazi u raznim vidovima i razmenjuje se na razne načine – u zagrljaju je ta razmena direktna i intenzivna. Energetski praktičari to objašnjavaju služeći se pojmovima kao što su čakre, energetski kanali, aura, protok energije, a nauka ima svoje objašnjenje, koje ni na koji način nije suprotno alternativnim shvatanjima ljubavi, energije i isceljenja.

Naučno objašnjenje dobrobiti koju donosi zagrljaj

Zagrljaj je dokazano lekovit, a i ne mora niko da vam dokazuje – osećate to. Nauka kaže da grljenje poboljšava raspoloženje i smanjuje anksioznost i stres, jer se pri ovom prisnom dodiru u koji ulazite sa ljubavlju, radošću ili željom za utehom, oslobađa oksitocin, hormon sreće i povezanosti. Stručnjaci sugerišu da bi zagrljaj mogao da bude vrlo efikasna terapija za depresiju – redovno grljenje smanjuje osećaj izolovanosti i usamljenosti, koji često prati depresiju.

Osim oksitocina, koji pomaže u regulisanju raspoloženja i smanjenju stresa i koji učestvuje u izgradnji poverenja i društvenih veza, čineći zagrljaj suštinskim delom ljudske veze, prilikom grljenja se oslobađa i serotonin, neurotransmiter koji je povezan sa osećanjem sreće i blagostanja.

Serotonin igra kjučnu ulogu u regulisanju raspoloženja, apetita i sna, a kada nekog zagrlite, nivo serotonina se povećava, dok se u istoj meri smanjuje nivo stresa i anksioznosti. Takođe se povećava i nivo dopamina (još jednog među takozvanim „hormonima sreće“), neurotransmitera koji je povezan sa nagradom. Dopamin učestvuje u stvaranju motivacije i zadovoljstva i oslobađa se tokom aktivnost koje nam donose radost i u kojima uživamo.

Prednosti grljenja su toliko značajne, da pojedini stručnjaci veruju da zagrljaj treba prepisivati kao oblik terapije. Ali, ne čekajte da vam neko prepiše zagrljaj na recept – razvijte naviku da se grlite sa ukućanima, prijateljima, kućnim ljubimcima i praktikujte je svakodnevno, za stabilno raspoloženje, snižavanje krvnog pritiska, smanjenje anksioznosti i deprisije, poboljšanje imunološkog sistema.

Pročitajte i ovo: Važne oblasti zdravlja i blagostanja koje treba da uravnotežite

Grljenje i emocionalno blagostanje

Dodir igra ključnu ulogu u ostvarivanju povezanosti, razmeni topline i podrške – držanje za ruke, tapšanje po leđima, milovanje i zagrljaj prenose emocije na način koji nije dostupan verbalnoj razmeni. Iskazivanje naklonosti dodirom jača naše odnose, produbljuje veze i osećaj pripadnosti, čineći da se osećamo voljeno i podržano. U tom smislu, čak i kada je gest srdačnosti kojim pozdravljamo osobe koje nismo sreli duže vreme, zagrljaj ima veliki društveni i emocionalni značaj.

Kada nekog zagrlite, nudite mu fizičku udobnost, ali i emocionalnu podršku. I to je ponekad jedina podrška koja nam je potrebna i najbolja koju možemo da pružimo nekome ko je tužan, uplašen, zbunjen, povređen. Pokret kojim nekog grlimo – obuhvatamo rukama i privijamo na srce – je zaštitnički i utešan, poručuje drugoj osobi da je bezbedna i da nije sama, da smo tu za nju i da može da se osloni na nas – bukvalno i emocionalno.

Terapija zagrljajem

Psiholozi su razvili terapeutski pristup zasnovan na isceljujućoj moći zagrljaja – terapija zagrljajem, koja je vrlo popularna i prihvaćena kao komplementaran tretman za mentalno zdravlje.

Terapija zagrljajem promoviše opuštanje i emocionalno blagostanje, pružajući klijentima osećanje bezbednosti i utehe i primenjuje se kao deo strategije lečenja anksioznosti i depresije i drugih emocionalnih izazova.

Ako imate sa kim da se grlite, inicirajte zagrljaje i radite to češće nego ranije. Objavite ukućanima da su na porodičnoj terapiji i da je redovno i učestalo grljenje preporuka lekara. Ako živite sami i nemate prilike da se često grlite, uključite se u aktivnosti koje podrazumevaju fizički dodir, kao što je ples, ili neki timski sportovi, idite povremeno na masažu i prepustite se stručnom isceljujućem dodiru, srećite se češće sa prijateljima i grlite ih pri susretu i pri rastanku. Potražite terapeutsku grupu koja praktikuje grljenje, nabavite krznenog kućnog ljubimca koji prede, ako cenite nezavisnost, ili koji laje, ako više cenite vezanost, ili i jednog i drugog, ako cenite različitost i toleranciju.

Praktikujte zagrljaj i dodir kao način da izrazite i podelite naklonost, toplinu, podršku, utehu – prigrlite sve oblike ljubavi koji su vam na dohvat ruke.

Pročitajte i ovo: Kako da pružite emocionalnu podršku drugoj osobi

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.