Zašto zeleni čaj treba piti svaki dan: Svi benefiti koje donosi

Milenijumima, istočna medicina preporučuje zeleni čaj zbog njegovih zdravstvenih koristi. Sada, savremena istraživanja dokazuju bezbroj načina na koje zeleni čaj poboljšava zdravlje i blagostanje – od smanjenja telesne masti i nivoa šećera u krvi do poboljšanja funkcija mozga.

Saznajte sve načine na koje ispijanje zelenog čaja može sačuvati vaše zdravlje.

Koja je razlika između zelenog i matcha zelenog čaja?

Matchu ste verovatno probali u latte napicima, pecivu, sladoledu, i ovo piće, koje je oblik zelenog čaja u prahu, postoji hiljadama godina. Ali, ako je matcha tehnički zeleni čaj, koja je razlika između njih?

Matcha i obični zeleni čaj potiču od iste biljke, ali su im uzgoj i ekstrakcija različiti. Na primer, matcha se uzgaja u senci, dok sa većinom drugih zelenih čajeva to nije slučaj. Takav način uzgoja štiti listove od oksidacije i rezultira većom koncentracijom antioksidanata. Krajnji rezultat matche je prah napravljen od usitnjenog lišća. Pošto se matcha pravi od usitnjenih listova, više je koncentrisana od običnog zelenog čaja, što dovodi do većeg sadržaja kofeina.

Zeleni čaj može pomoći zdravlju kože

Prema nedavnoj studiji iz 2023, istraživači su otkrili da polifenoli u zelenom čaju mogu pomoći u zaštiti kože od oštećenja izazvanih UVB svetlošću. Ovi efekti su primećeni i lokalno i oralno. To nije prvo otkriće u vezi sa zelenim čajem i zdravljem kože. Jedan stariji izveštaj iz 2012. godine otkrio je da može pomoći kod akni, rozacee i drugih komplikacija povezanih sa kožom.

Zeleni čaj je prepun antioksidanata

U nefermentisanom obliku, zeleni čaj obezbeđuje više korisnih katehina nego crni ili oolong čaj, prema radu objavljenom u Journal of the American College of Nutrition.

Katehini su potkategorija flavonoida koji se prirodno nalaze u visokoj koncentraciji u listovima biljke Camellia sinensis. Postoje četiri glavna katehina u čaju: epikatehin (EC), epikatehin-3-galat (EKG), epigalokatehin (EGC) i epigalokatehin-3-galat (EGCG). Od ovih katehina, EGCG i EGC se nalaze u najvećoj koncentraciji u zelenom čaju i bili su predmet većine studija. Antioksidativni katehini su, takođe, prisutni u drugoj zdravoj biljnoj hrani kao što su jabuke, bobice i kakao.

zeleni čaj

Zeleni čaj je dobar za vaš mozak

Ako tražite načine da održite mozak bistrim kako starite, razmislite o dodavanju zelenog čaja u svoju ishranu. U jednom kliničkom ispitivanju na ljudima objavljenom u Journal of Medicinal Food, učesnici koji su uzimali dnevni dodatak sa ekstraktom zelenog čaja doživeli su poboljšanja u blagim kognitivnim oštećenjima. U testu pažnje i mere budnosti koju su sami radili, pamćenje se poboljšalo nakon čaja.

U drugoj studiji objavljenoj u Frontiers in Aging Neuroscience, pokazalo se da zeleni čaj poboljšava pamćenje i izvršnu funkciju kod starijih odraslih osoba, a takođe je utvrđeno da pomaže u smanjenju oksidativnog stresa.

Ispijanje zelenog čaja za razbuđivanje i umirivanje

Kofein i druga bioaktivna jedinjenja u zelenom čaju mogu vas pokrenuti, a da se ne osećate anksiozno. Zeleni čaj sadrži aminokiselinu L-teanin, koja obezbeđuje smiren fokus. Zeleni čaj može pružiti opuštajuće iskustvo, u poređenju sa ispijanjem kafe. L-teanin takođe može smanjiti anksioznost, tako što povećava proizvodnju dopamina u mozgu, čime se poboljšava mentalno zdravlje i opuštanje.

Zeleni čaj povećava flavonoide u ishrani

Mnoge dokumentovane zdravstvene prednosti zelenog, crnog ili oolong čaja povezane su sa flavonoidima prisutnim u listovima čaja. Nedavno objavljena studija u časopisu Advances in Nutrition objavila je da je dnevni unos flavonoida iz čaja povezan sa smanjenim rizikom od smrti od srčanih bolesti.

Flavonoidi su prirodna jedinjenja u ishrani u čaju koja su povezana sa zdravljem srca. Dnevna konzumacija najmanje 200-500 miligrama flavonoida, sadržanih u 2-3 šolje čaja, može pomoći u održavanju zdravog srca.

Pročitajte i ovo: Pića koja treba da izbegavate ako ne želite masne naslage na stomaku

Naslovna fotografija: pexels.com

Božica Luković