Aloja – kako možete da je koristite za negu i zdravlje

Aloja – biljka aloe vera –  poznata hiljadama godina, raste u vrućim, suvim područjima, a drevni Egipćani su je nazivali „biljkom besmrtnosti“ i koristili je u medicinske i kozmetičke svrhe – za zarastanje rana, bolje varenje i negu kože. U iste svrhe koristi se i danas, kao sastojak mnogih suplemenata, proizvoda za negu, masti i gelova.

Koliko je aloja dobra za kožu

Biljka aloe vera ima antiinflamatorna i antimikrobna svojstva, zbog čega pomaže u zarastanju rana i obnavljanju kože, a sadrži i brojne aktivne komponente, uključujući vitamine, enzime, minerale, masne kiseline, šećere… Aloja pomaže koži na više načina, uglavnom zahvaljujući svom antiinflamatornom (protivupalnom) dejstvu.

Aloja

Aloja leči opekotine od sunca

Od davnina, aloja se najčešće koristi za lečenje opekotina od sunca, pa je gel, ili losion od aloje nešto što treba da imate u svom neseseru kad odete na odmor, ili kada tokom dana „uhvatite“ malo više sunca, nego što vam prija. Ako tokom vrelih, sunčanih dana provodite dosta vremena na otvorenom, možete redovno koristiti aloju umesto mleka za telo, posle tuširanja. Aloja sadrži antrahinone – jedinjenja koja deluju kao UV apsorberi i pomažu u smirivanju i smanjenju upalnih procesa na koži (prijatno hladi kožu i donosi trenutno olakšanje, kada se nanese na pocrvenele delove). Ipak, treba imati u vidu da aloja nije zamena za sredstvo za sunčanje, odnosno SP faktor – uvek koristite kremu sa visokim zaštitnim faktorom i laganu odeću, da se zaštitite od UV zraka, a losione i gelove sa alojom koristite za negu kože posle izlaganja suncu (nemojte dopustiti da izgorite!).

Pročitajte i ovo: Kako da gajite biljku aloe vera kod kuće

Antioksidativne prednosti aloje

Pored antiinflamatornih, biljka aloe vera ima i antioksidativna svojstva i odlična je u borbi protiv slobodnih radikala, štetnih jedinjenja u organizmu, koja dovode do oksidativnog stresa i prerane pojave znakova starenja. Možete koristiti proizvode sa alojom za negu lica, povremeno zameniti hidratantnu kremu gelom od aloje, a vašoj koži će prijati i maske sa alojom.

Antibakterijsko svojstvo aloje delotvorno je i kod smirivanja akni i bubuljica, a aloja će imati isti efekat i u nezi kože glave, koja može biti iritirana i podložna pojavi ekcema. Skalp je takođe podložan starenju i sa godinama, koža na vašoj glavi može postati isušena i osetljivija na hemikalije u farbama za kosu, a kosa se može istanjiti i prorediti. Aloja će prijati koži glave koja se peruta ili je iritirana, ali neće zameniti sredstva za negu kose i oštećenih krajeva, odnosno, pakovanja za duboku regeneraciju dlake.

Ako imate više poverenja u prirodna i domaća sredstva za negu kože, možete ih napraviti sami, koristeći čiste sastojke, odnosno biljku aloe vera, koju možete uzgajati u saksiji. Imajte na umu da domaći proizvodi imaju vrlo kratak rok trajanja, pa nemojte praviti veće količine, već samo koliko vam je potrebno za jednu upotrebu (maska za lice, pasta za kožu glave) – ono što vam pretekne najbolje je da iskoristite već sutradan, a dotle napravljen proizvod držite u frižideru.

Zdravstvena svojstva aloje

Ukoliko želite da koristite aloju interno, držite se sokova i suplemenata namenjenih oralnoj upotrebi. Smutiji mogu biti dobar način za uključivanje soka od aloje, koji pomaže varenju i podržava zdravlje digestivnog trakta.

Možete koristiti i sirovu aloju, tako što ćete odrezati komad lista makazama, a zatim izrezati sve četiri ivice – kad isečete sočan list, gust sadržaj počinje da curi, pa se postarajte da kaplje na površinu na koju želite da ga nanesete. Sa lista skinite kožicu, kako biste otkrili lepljivi gel koji možete skinuti, ili komadić biljke možete naneti direktno na kožu (opekotinu, ranicu, ujed insekta, bubuljicu, ili bilo koju iritaciju). Dejstvo sirove biljke aktivno je tokom 24 sata.

Takođe, list možete sažvakati i progutati, ako imate digestivne smetnje ili zatvor, jer aloe vera sadrži jedinjenja koja imaju laksativni efekat.

Aloja

Potencijalni nedostaci i rizici

Aloja se smatra veoma bezbednom za lokalnu upotrebu, ali uvek postoji rizik od alergije ili preosetljivosti na neke njene sastojke i zato je preporučljivo napraviti test flastera, pre nego što nanesete biljku ili proizvod od aloje na deo kože koji želite da tretirate. Ako osetite bilo kakvo neugodno dejstvo, prekinite upotrebu.

Aloja je odličan rashladni i umirujući sastojak, pruža olakšanje kod blagih opekotina od sunca, hidrira suvu kožu, umiruje iritacije i podstiče zarastanje ranica, a takođe pomaže varenju. Ipak, potreban je oprezan pristup, naročito u oralnom konzumiranju sirove aloje, zbog moguće preosetljivosti na laksative. Potencijalni rizici postoje, ali prednosti upotrebe aloje su brojne i potvrđene hiljadugodišnjim iskustvom u korišćenju ove biljke za negu i zdravlje. U letnjem periodu, gel od aloje je posebno preporučljiv za hidrataciju i umirivanje kože nakon sunčanja, a aloja je sredstvo prve pomoći u slučaju blagih opekotina, odnosno pojave crvenila kože nakon izlaganja suncu.

Pročitajte i ovo: Dar prirode za brigu o sebi – čudesna aloe vera

Brankica Milošević

Fotografije: Pixabay