Znaci da izlazite iz perimenopauze i ulazite u sledeću fazu
Možete se zbuniti pokušavajući da razgraničite pojmove perimenopauze, menopauze i postmenopauze, jer se jasne granice i ne mogu utvrditi. Izazak iz perimenopauze znači da ste ušli u menopauzu, a to znači da vam je menstruacija izostala punih godinu dana – kad to registrujete, zapravo je već nastupila postmenopauza. Stvari su individualne i ne možete znati kad je nastupila poslednja menstruacija, koja označava izlazak iz perimenopauze. Mogu proći meseci i godine neredovnog ciklusa i za svaki možete očekivati i želeti da vam je poslednji, jer svi kažu da posle postane lakše – najneprijatniji simptomi perimenopauze se smanjuju i nestaju. Ne želimo da vas obeshrabrimo, ali i ovde su stvari individualne – pojedine žene kažu da se talasi vreline nisu povukli ni godinama nakon što je ciklus prestao i da su i dalje nepredvidljivi kao što su i bili.
Lekari smatraju da je žena u kasnoj fazi perimenopauze kada je razmak između menstruacija više od 60 dana. Kada osoba nije imala menstruaciju godinu ili više, nastupila je menopauza. Prosečno vreme trajanja perimenopauze je četiri godine, ali ova tranzicija može trajati i duže od jedne decenije, a u nekim slučajevima čak i samo nekoliko meseci. Zbog toga je teško proceniti kada će se perimenopauza završiti.
Znaci da je nastupio izlazak iz perimenopauze
Jedini siguran znak da se perimenopauza završava su proređene menstruacije – kako se približavate menopauzi, razmaci između dve menstruacije su sve veći i na kraju, ciklus potpuno izostaje. Međutim, koliko će trajati ta faza proređenih ciklusa i koliko dugo će se odvijati gašenje reproduktivnih funkcija, niko ne može tačno da kaže, jer je i to individualno. Možete biti u fazi izlaska iz perimenopauze i više godina.
Pošto su iskustva perimenopauze kod svake osobe različita, promene i simptomi u ovom periodu variraju od osobe do osobe. Neko će kroz tranziciju proći bez jakih simptoma, kod drugih će biti dramatično, a kod nekih čak neprimetno.
Pri kraju ovog perioda možete iskusiti češće talase vrućine, smanjenje libida i promene u seksualnom funkcionisanju, suvoću vagine, ali možete iskusiti i neke pozitivne promene, kao što je stabilnije raspoloženje, ređe glavobolje i smanjenje svih simptoma perimenopauze.
Poslednja menstruacija pre menopauze
Poslednja menstruacija pre menopauze, koja označava izlazak iz perimenopauze, može biti drugačija od uobičajene, ali ni to nije pravilo. Neretko se dešava i da žene imaju uobičajen ciklus, sve dok ne menopauza ne nastupi, takoreći, bez najave. Takođe, razmak između menstruacija se može ustaliti i mogu proći godine tokom kojih se ciklus javlja na dva ili tri meseca. I dok vi očekujete da svaka sledeća menstruacija može biti poslednja, neredovan ciklus se nastavlja.
Međutim, možete uočiti promene u poslednjoj menstruaciji – ona može biti lakša ili teža nego obično, možda je premašila dosadašnji razmak od dva, tri meseca, može biti oskudnija i nastupiti sa drugačijim simptomima ili bez ikakvih simptoma.
Pročitajte i ovo: Prvi simptomi perimenopauze
Faze menopauze
Dok traje reproduktivna faza, još uvek redovno imate ciklus i nema nekih simptoma menopauze i ova faza se zove još i premenopauza. Prelazak u menopauzu je faza perimenopauze, kada menstrucije postaju neredovne, što može trajati i nekoliko godina.
Postmenopauza nastupa kada menstruacija izostane punih godinu dana. Praktično, sve ove faze čine menopauzu, koja predstavlja proces prilagođavanja telesnih funkcija starenju – reproduktivni sistem se gasi, pripremajući nas za treće doba života.
Ne možete uvek biti sigurni u kojoj ste fazi menopauze i da li je izlazak iz perimenopauze blizu, jer neredovan ciklus sa manjim i većim razmacima između menstruacija može trajati godinama. Valunzi dolaze i odlaze nepredvidljivo – u nekom periodu su učestali i vrlo intenzivni, da bi se zatim intenzitet smanjio i talasi vrućine nestali, da bi se opet pojavili, nevezano za razmak između menstruacija i njenu pojavu. Možete iskusiti glavobolje, uzlupavanje srca u trenucima kada uopšte niste uznemireni, anksioznost i uznemirenost kada za to uopšte nemate razloga… Hormonski testovi mogu odrediti dovoljno približno u kojoj ste fazi menopauze, ako vam je važno da to znate.
Izazak iz perimenopauze i postmenopauza
Izlazak iz perimenopauze je praktično postmenopauza, koja realno počinje onda kada vam se završi poslednja menstruacija, ali koji je „legitiman“ tek nakon godinu dana bez ciklusa. Iskustva žena su takođe različita – mnoge žene svedoče da im je u postmenopauzi laknulo i fizički i psihički i da su se simptomi perimenopauze vrlo brzo smanjili i nestali. One bolje spavaju, ređe imaju talase vrućine, a raspoloženje postaje stabilno, bez simptoma anksioznosti i depresije.
Međutim, konačno isključenje reproduktivnog sistema donosi trajni pad estrogena, koji može da promeni neke aspekte funkcionisanja organizma, pa u postmenopauzi možete iskusiti novi nalet valunga – iako za neke talasi vrućine prestaju za izlaskom iz perimenopauze, za druge upravo počinju.
Može se pojaviti suvoća vagine, urinarna inkotinencija, seksualna disfunkcija, a pošto estrogen igra važnu ulogu u zdravlju kostiju, može se javiti osteoporoza – veća je verovatnoća da će kosti oslabiti i biti sklone prelomima.
Da biste održali kvalitet života i dobro zdravlje u postmenopauzi, razmislite o zamenskim hormonima i prirodnim lekovima za ublažavanje neprijatnih simptoma. Posetite lekara, da biste uradili potrebne preglede i analize i isprobajte razne i brojne savete o načinu ishrane, režimu vežbanja, načinima da poboljšate san i održite vitalnost i mentalnu jasnoću u nastupajućem periodu života.
Pročitajte i ovo: Da, to je perimenopauza
Naslovna fotografija: pexels.com
Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.