Kako da osigurate bezbednost svoje dece u vodi, na bazenu i plaži

Sva su deca različita, ali većina njih deli ljubav prema vodi i letnjim aktivnostima na plaži i bazenima. Puna energije i nestrpljenja deca će neumorno utrčavati u vodu, često baš kad ne gledamo. Prosto ne mogu da odole svojim impulsima. Zato roditelji zabrinuti za bezbednost dece u vodi uvek nastoje da postave granice, da ih nadgledaju i kontrolišu. Roditeljski strahovi deluju ograničavajuće, ali nisu nerealni.

I tako mi lebdimo nad njima poput orlova, nastojeći da ne propustimo trenutke njihove nesmotrenosti i neposlušnosti. Osigurali smo se koliko smo umeli. Naučili smo ih da plivaju, obezbedili ih gumama, dušecima, „mišićima“, prslucima. Mažemo ih od glave do pete da ne izgore na suncu i trudimo se da im ne pokvarimo uživanje, dok smo u sebi duboko zabrinuti za bezbednost svoje dece. Nervozni smo i pazimo i nikada ne možemo biti previše oprezni, naročito leti, kada su iskušenja i rizici plaža i bazena ono u čemu deca najviše uživaju.

Ne skidate pogled sa svoje dece dok se igraju pored vode, ili brčkaju u plićaku, ali u gužvi i haosu oko vas, nešto vam skrene pažnju na trenutak. Nema roditelja koji to nie doživeo. Skrenete pogled na sekund i kada ga vratite, dete više nije tamo gde je bilo. Samo vas nešto preseče. Srećom, uglavnom odahnemo ubrzo nakon toga, kad se dete ponovo pojavi na radaru. Ali to nije samo tema bezbroj napetih filmova o najvećoj roditeljskoj mori. Stvari se tako dešavaju.Tu ste, a to jednostavno nije dovoljno.

Šta možete da uradite da se ne biste svakog dana „presecali“ i stresirali kada odete na odmor ili odvedete dete na bazen?

Saveti i strategije za bezbednost dece u vodi i pored nje

Udružite se sa drugim roditeljima i podelite zaduženje nadgledanja dece. Smenjujte se u skladu sa okolnostima, na pola sata ili sat, tokom prepodnevnog i popodnevnog boravka na plaži ili bazenu. Važno je da neko uvek budno pazi i to kao pravi stražar, bez telefona i bilo kakvih drugih distrakcija. Ako neko „na dužnosti“ mora da se osveži, zamena uskače. Podelom dužnosti ćete obezbediti da svako ima malo vremena za opuštanje, a da sva deca budu stalno pod nadzorom. To je zaista dobar i delotvoran sistem, o kome možete porazgovarati sa prijateljima sa kojima idete na letovanje ili na bazen, kao i sa roditeljima koje srećete na licu mesta.

Tako ćete izbeći sindrom „tu smo“, koji obezbeđuje prisustvo, ali ne i punu pažnju. Ne pretpostavljajte da neko drugi gleda kada vi skrenete pogled na trenutak. Izbegnite trenutak.

Ako ste ipak prepušteni sopstvenoj porodičnoj organizaciji, pomaže da deca nose kupaće kostime jarkih, neonskih boja, koji će ih učiniti vidljivim i ako se udalje. Iskustvo je pokazalo da je decu u belim ili svetloplavim kupaćim kostimima teško uočiti u vodi ili pored nje, dok su deca koja nose jarko narandžastu, žutu ili fluorescentno zelenu boju vidljiva. Bezbednost dece je iznad modnih trendova, ili ukusa.

Računajte sa dečijom radoznalošću

Ako letujete u blizini bazena oko koga nema ograde, osigurajte da vrata uvek budu zaključena, kada ste unutra. Mala deca su posebno radoznala i sklona da odlutaju i slučajno upadnu u bazen.

Problemi sa bezbednošću obično ne proizilaze iz nedostatka dobrog roditeljstva, već iz trenutnih propusta u neizbežnom i primamljivom šarenilu gužve. Radoznalost će odvesti decu u avanturu i ona će krenuti ka vodi, čim niko ne gleda. Računajte na to.

Bezbednost dece na plaži

Nepregledna vodena površina je još rizičnija od bazena. Dete se može igrati u plićaku, a talasi se mogu pojaviti iznenada i oboriti ga. Koristite proverene strategije budnog nadzora i kupaćih kostima jarkih boja. Nošenje kostima za kupanje je važno i zbog drugih razloga. Ako dete upadne u vodu obučeno, odeća će se natopiti i postati teška, povećavajući rizik. Birajte plaže na kojima postoje spasilački tornjevi i smestite se što bliže njima. Spasioci posmatraju sa visine i mogu brzo da reaguju, naročito kada lako uoče dete u jarkoj boji, koje je preklopio ili povukao talas.

Takođe, kada idete sa malom decom na letovanje, pronađite informacije o plažama i vodenim površinama. Najbezbednije su plaže na kojima je ulaz u dubinu postepen, ili je potrebno preći preko velike površine plićaka, dok ne dođete do dubine. U tom smislu, divlje uvale koje mame bistrinom vode i koje vam mogu obezbediti mir i privatnost, mogu biti rizične za bezbednost dece. Tu obično ima mnogo stenja i klizavog kamenja, a pad u dubinu je odmah nakon ulaska u vodu. Treba računati i na podvodne i bočne struje i pojavu meduza.

Uvek obratite pažnju na znakove postavljene na ulazima na plažu, koji upozoravaju na struje i plime, kao i na zvižduke i uputstva spasilaca.

Priprema za veću bezbednost dece tokom leta

Pobrinite se da vaše dete bude pripremljeno. To znači časove plivanja, ali i učenje da vode računa o svojoj i bezbednosti druge dece. Nema grube igre, guranja nekoga u vodu, ili igre „potapanja“. Takva ponašanja mogu dovesti do slučajnih povreda.

Mala deca ne bi smela da prilaze vodi bez pratnje odrasle osobe. Ako plivate zajedno sa detetom, sigurni u obostrane plivačke veštine, gurajte dušek pred sobom, gumu za plivanje, ili gumenu loptu. Nikada ne znate kada će se neko umoriti, uplašiti, ili će ga uhvatiti grč, a gumene stvari koje plutaju omogućavaju vam da se odmorite, kao i da budete vidljivi u vodi.

Priprema uključuje i spremnost roditelja da igra ulogu spasioca. Statistika pokazuje da roditelji uvek prvi reaguju u hitnim slučajevima. Mudro je da pre letovanja obnovite kurs prve pomoći i reanimacije. To će vam dati veće samopuzdanje, pa ćete moći više da se opustite i uživate sa svojom decom u letnjim avanturama.

Pročitajte i ovo: Praktični saveti i trikovi za udobno putovanje i boravak u hotelima sa malom decom i bebama

Naslovna fotografija: Ash Dowie, Unsplash

Brankica Milošević