Derma roleri – najbolji tretman za sjajnu i glatku kožu
Ako niste još uveli derma rolere u vašu rutinu nege kože, trebalo bi da razmislite o tome – tretman valjkom sa mikroiglicama pomaže u uklanjanju finih linija, ožiljaka od akni i izglađivanju teksture vašeg lica, a na telu se derma roleri koriste za smanjenje ožiljaka od strija, razgradnju celulita i zatezanje opuštene kože.
Ovaj visokotehnološki kozmetički alat koristi super tanke iglice, kojima je obložen valjak, koji kotrljanjem po koži i bockanjem stimuliše mikrocirkulaciju i proizvodnju kolagena, što umanjuje bore i ožiljke, ali i poboljšava učinak seruma koji koristite za tretmane lica. Takođe, derma roleri se mogu koristiti na koži glave (i žena i muškaraca) kako bi se stimulisao rast kose.
Iako vas ideja o iglicama može navesti da se osećate nelagodno, derma roleri zapravo nude minimalno invazivan tretman koji povoljno utiče na mnoge probleme i pojave na koži, na kojima proizvodi za negu nisu dovoljno efikasni. Drugi tretmani sa iglicama koji vam mogu pasti na pamet, kao što je akupunktura ili su djok, koriste mnogo deblje igle, koje se zabadaju na određena mesta i ostaju na njima neko vreme, a ti tretmani ipak nisu bolni, vrlo su opuštajući i ljudi ih rado primenjuju zbog zdravlja. Tretman valjcima sa iglicama je u poređenju sa ovim procedurama mnogo bezazleniji, a jednako je delotvoran na ciljanom području, u određene svrhe.
Kako da odaberete derma roler
Nisu svi derma roleri isti – postoje alati sa iglicama koji se koriste na klinikama i valjci koje možete bezbedno koristiti sami, kod kuće, a postoje i parametri o kojima treba da razmislite pre nego što nabavite jedan.
Derma roleri imaju različite dužine igala, od 0,1 do 0,5 milimetara i ako ste početnik, odaberite onaj sa iglicama od 0,1 do 0,3 dužine, koja zapravo predstavlja dubinu uboda iglica. Mikroigle u klinikama idu do dubine od 2,5 mm, tako da rezultati koje dobijate kućnim tretmanom neće biti tako impresivni, ali će biti primetni, uz smanjeni rizik od iritacije kože. Svi tipovi mogu imati koristi od tretmana mikroiglicama, ali ako ste skloni ozbiljnim aknama, imate psorijazu, rozaceu ili ekcem, bolje je da se obratite dermatologu i da se sa njim konsultujete oko upotrebe derma rolera.
Neki derma roleri dolaze u kompletu sa specifičnim serumima za nanošenje nakon tretmana, dok drugi pružaju samo osnovni alat. Nakon upotrebe valjka, možete koristiti svoje omiljene serume na uobičajen način, ali treba da izbegavate piling proizvodima sa aktivnim sastojcima, kao što su retinol ili vitamin C, kako biste izbegli iritaciju. Umesto toga, odlučite se za hijaluronsku kiselinu, ili hidratantnu kremu za održavanje nivoa vlažnosti kože. Takođe, treba da vodite računa o redovnoj upotrebi kreme sa visokim zaštitnim faktorom, jer tretman valjkom čini vašu kožu osetljivijom na delovanje sunčevih zraka.
Pročitajte i ovo: Šta je retinol i koliko je zaista dobar za zrelu kožu
Šta derma roleri rade
Derma roleri su mali ručni uređaji sa slojem mikroiglica koje plitko bockaju kožu, dok se valjak kotrlja, i svojim dejstvom podebljavaju kožu, izglađuju bore, umanjuju ožiljke, razbijaju pigmentne fleke i oslobađaju pore mitisera. Proces funkcioniše na principu stvaranja plitkih uboda koje zadaju iglice i koji izazivaju mikroranice – one su okidač za podsticanje zarastanja i to je ono što stimuliše proizvodnju kolagena. Kolagen je glavni protein u našoj koži, daje joj podršku i strukturu, a pošto se sa godinama njegova proizvodnja smanjuje, koža se opušta, javljaju se bore i fine linije – znaci starenja, koji se mogu pojaviti pre vremena, pošto kolagen počinjemo da gubimo već posle dvadesete godine.
Po istom principu – poboljšanje cirkulacije i podsticanje proizvodnje kolagena – derma roleri, odnosno, tretmani mikroiglicama deluju na kožu glave, pa se u različitim vidovima koriste da podstaknu rast proređene kose i smanje opadanje.
Kada su u pitanju akne, derma roleri i tretmani mikroiglicama u dermatološkim klinikama ne koriste se kod aktivnih akni, već za smanjenje ožiljaka koje je ranije izbijanje akni ostavilo. To znači da ste nekada imali bubuljičavu kožu i da postoje ožiljci, ali da se sada akne više ne javljaju često i koža vam je uglavnom čista. Mikroiglice bi na aktivnim aknama, bubuljicama, belim tačkama i upalnim promenama delovale kao okidač za stvaranje ožiljaka.
Koliko su derma valjci bezbedni
Mikrobockanje je siguran i efikasan tretman za one sa i bez specifičnih problema sa kožom i generalno se dobro podnosi. U zavisnosti od oblasti koja zahteva lečenje i obima i ozbiljnosti stanja, za klinički tretman može biti potrebno između pet i šezdeset minuta tretmana. Pre tretmana na kožu se nanosi blaga anestetička krema, kako bockanje ne bi bilo neugodno. Alatom sa iglicama se zatim više puta prelazi preko kože, koja nakon procedure može biti crvena, natečena ili zategnuta, naročito ako je osetljiva, ali ta se iritacija smiruje u roku od jednog dana. Za bolje rezultate često je potrebno više seansi i one se sprovode u razmaku od 4 do 6 nedelja.
Kada koristite valjak za kućnu upotrebu, važno je da izbegavate područja sa aktivnim aknama, a ako imate problematičnu kožu, ili neka medicinska stanja kože, potrebno je da se konsultujete sa dermatologom.
Za potpunu bezbednost i kontrolu iritacija i propratnih pojava, stručnjaci preferiraju kliničke tretmane, ističući da je kod kuće veoma teško održavati derma rolere sterilno čistim i da sami teško možete kontrolisati pritisak koji valjak treba da vrši na kožu, tako da nećete postići željene rezultate.
Ukoliko ipak više volite varijantu „uradi sam“ i ako koristite derma roler kod kuće, uverite se da je potpuno čist, da biste osigurali upotrebu bez komplikacija. Alat uvek koristite na čistom licu i koristite horizontalne, vertikalne i dijagonalne pokrete – budite oprezni na područjima nosa i čela, koji su manje mesnati, pa mogu da bole.
Derma roleri mogu se upariti sa LED maskama za lice, kako biste terapijom crvenim i plavim svetlom smanjili upalu i podržali aktivaciju reakcija zarastanja ćelija kože. Pre nego što se odlučite na to, obavezno konsultujte stručnjaka.
Pročitajte i ovo: Zdrava koža glave – i skalp je podložan starenju
Brankica Milošević
Naslovna fotografija: Pinterest/Lure Essentials