Šta je zajedničko parovima koji ostaju u zdravim i dugim vezama i brakovima
Održavanje ljubavi kroz vreme i životne izazove zahteva ulaganje i rad, a parovi koji održavaju zdrave dugoročne veze i brakove bez mnogo napora, imaju nešto zajedničko.
Biti u zdravoj vezi, jedno je od najboljih i najvažnijih iskustava u životu, a parovi koji opstaju nemaju neku posebnu tajnu, već dosledno koriste prave alate da rade na svom odnosu. Dobra vest je da možete naučiti kako da unapredite svoj odnos i promenite ponašanja koja ne podržavaju dugoročne veze.
Alati za zdravlje i napredak dugoročne veze
Preuzimanje odgovornosti
U mlađim godinama našim ponašanjem upravlja naše nesvesno – traume i emocionalne povrede, ograničavajuća uverenja i obrasci ponašanja koje nosimo iz roditeljskog doma. To se ne može smatrati nečim lošim – upravo suprotno!
Vaše (loše) veze su ogledalo vašeg odnosa sa samim sobom, one odslikavaju strahove, bol, nisko samopoštovanje i osećanje sopstvene vrednosti, nedovoljnu sposobnost za bliskost i intimnost. Vaše slepe tačke iz mladosti u zrelijim godinama služe kao orijentir – kada postanete iskusniji, mudriji i sposobniji da sagledate stagnirajuće obrasce, shvatate da ne možete upravljati okolnostima, ali ako se one ponavljaju, vi ih zapravo izazivate. Ono što možete da promenite i u čemu imate sav uticaj i svu odgovornost jeste vaše ponašanje, razmišljanje i reagovanje.
Drama u ranijim odnosima može vas naučiti da prestanete da krivite partnera i da potražite uzroke odigravanja istih nesrećnih scenarija u sebi. A kad prestanete da krivite druge, možete preuzeti odgovornost za sopstveno nezdravo i nezrelo ponašanje, možete istražiti sirove delove sebe i postati bolja osoba, koja je u stanju da ima bolje i zdravije dugoročne odnose.
Kada preuzmete odgovornost, na kraju prihvatate objektivnost. Podižete ruke, predajete se i priznajete da ste voljni da pokušate nešto drugačije. Možete lakše prepoznati i priznati kad niste u pravu i ostati otvoreni za vreme rasprave, pokušavajući da shvatite partnerovu perspektivu.
Okretanje prema partneru i uključivanje
Uključivanje je osnovna jedinica za dugoročne emocionalne veze i brakove. Koliko god bili nezavisni u odnosu, onaj deo koji zajedništva koje vas povezuje morate održavati stalnim okretanjem prema partneru, uključivanjem u njegov život i pozivanjem partnera da se uključi u vaš. Od uključivanja u razgovor koji partner želi da vodi, ili pokretanje razgovora koji vi želite da vodite (o vremenu, politici, sportu, stresnom danu na poslu, planovima za vikend – dakle, o svemu i bilo čemu), preko iniciranja posete njegovim roditeljima ili okupljanja članova njegove porodice i uključivanja u njegova interesovanja, do neverbalnog uključivanja, kroz razmenu pogleda, osmeha, dodira, poljubaca…
Kada partner nešto nudi (inicira, traži, nagoveštava pokretanjem teme) vaš odgovor na to može produbiti ili narušiti vezu. Recimo, vaš partner je strastveni igrač video igrica – ako se uključite u razgovor koji on povede o svom interesovanju (iako vas to ne zanima i nemate ni znanje ni veštine), vi se povezujete i pokazujete da poštujete partnera. Ako izrazite negodovanja, oštro ga kritikujete zbog glupog hobija, ili makar samo prevrnete očima, izražavate nepoštovanje i nanosite štetu svom odnosu.
Istraživanja su pokazala da parovi koji održavaju zdrave dugoročne veze i brakove 86 posto vremena provode pokazujući entuzijazam i uključujući se u međusobna interesovanja, probleme i potrebe, dok su parovi koji su se razveli to činili samo 33 posto vremena.
Pročitajte i ovo: Kako da prekinete prebacivanje krivice i da preuzmete odgovornost
Zajednička zabava održava dugoročne veze
Zajednički smeh i dobro raspoloženje su jedan od najjasnijih pokazatelja zadovoljstva odnosom. Dobar provod i zajednička zabava i uživanje su deo vaše intime i daleko prevazilaze standarde, kao što su romantična večera ili odlazak na odmor. Zabava uključuje nameru da podelite pozitivna iskustva i da dodate određnu razigranost u svoju dinamiku i ne mora da bude neki veliki gest – oslonite se na male igre i rituale da uvedete zabavu i smeh u svakodnevicu, kako biste održali bliskost i kvalitet dugoročne veze.
Baš kao što je važno naći vreme za seks, važno je i imati trenutke opuštanja, igre i avanture, na bilo koji način u kome oboje nalazite radost i zadovoljstvo. Bilo da je to obavezno zajedničko gledanje omiljenog kviza ili serije, kartanje ili neka rekreativna aktivnost (mogućnosti su beskonačne), trenuci zabave i uzbuđenja koje delite duboko vas povezuju i učvršćuju odnos.
Dugoročne veze i odbacivanje očekivanja
Svi imamo neke zamisli o tome kako odnos treba da izgleda i kakva treba da bude ljubav. Iako partner može biti u skladu sa mnogim vašim očekivanjima, svakako neće odgovarati svakom aspektu vaše vizije, koja se sa godinama menja. U realnosti, dugoročne veze opstaju kada parovi zajedno rastu i razvijaju se, a ne kada savršeno ispunjavaju međusobna očekivanja.
Mnogi parovi ne mogu da prestanu da se svađaju oko gluposti (i sami uviđaju i priznaju da su to sitnice i da su te svađe besmislene), ali nastavljaju da tvrdoglavo pokušavaju da oblikuju vezu u skladu sa svojim specifičnim zahtevima, ne uzimajući u obzir individualnost partnera. Nerealna očekivanja rezultiraju realinim razočaranjem, zato upotrebite pamet koju imate, da osvojite mudrost – odbacite očekivanja.
Izbegnite zamke perfekcioznima i čitanja misli i ustanovite iskrena i razumna očekivanja, kako biste pronašli zajednički jezik i fokusirali se na sadašnjost u kojoj se vaš odnos odigrava, na način koji promoviše saradnju, podršku i toplinu.
Čuvanje pozitivnih iluzija
Ljudi mogu da održe magiju ljubavi celog života i da s vremena na vreme ožive zaljubljenost i zanos. Za to je potrebno da sačuvate neke pozitivne iluzije o partneru – ako verujete da je vaš partner privlačna, zabavna, slatka i velikodušna osoba (ili koje god osobine smatrate svojim idealom i nalazite ih u partneru), velika je verovatnoća da ćete održati trajno zadovoljstvo u vezi ili braku.
Ova perspektiva vam omogućava da nedostatke i slabosti partnera posmatrate sa pozitivnošću i saosećanjem. U nekim kriznim trenucima, kada partner nije u najboljem izdanju (ili je upravo u najgorem izdanju) sposobnost da ga i dalje poistovećujete sa njegovom najboljom verzijom daće i vama i njemu snage da prođete kroz težak period.
Održavanje dugoročne veze zahteva ulaganje, skromnost, ranjivost, rast, razmatranje i kompromis, ali nagrade prisnosti, prijateljstva, vernosti i bezuslovne ljubavi su neprocenjive.
Pročitajte i ovo: Kako da pružite emocionalnu podršku drugoj osobi
Naslovna fotografija: pexels.com
Brankica Milošević