Da li je epidural za vas – i kako da napravite najbolji izbor za porođaj
Porođaj je komplikovan i razumljivo je da želite što više da saznate o procesu ako nikada ranije niste prošli kroz njega. Čak i ako ste već rađali, svaki sledeći porođaj može biti drugačiji, počev od veličine bebe, preko vrste porođajnih kontrakcija, do vaše spremnosti da „izgurate“ do kraja. Danas porodilje imaju izbor – mogu se odlučiti na prirodan porođaj koji je zapravo indukovan u vreme kada lekar proceni da je sve spremno, u terminu određenom za porođaj. Možete čekati da počnu kontrakcije, a i tada će vam verovatno uključiti indukciju, ili se unapred možete odlučiti za epidural ili za carski rez, u dogovoru sa lekarom.
Epidural je opšte poznat pojam – svakoj ženi se čini da zna šta to znači i da je to verovatno najbolja opcija za porođaj bez mnogo bolova i komplikacija. Ako vam se čini da je to pun pogodak i pravi izbor za vas, svakako bi trebalo da znate detalje, pre nego što napravite izbor. Naravno, dozvolite da je izbor i to da ne primite nikakvu anesteziju i da kroz porođaj prođete kao svestan učesnik, jer to iskustvo ima mnoge psihofizičke prednosti.
Šta je epidural
Epidural je oblik lokalne anestezije koji zapravo nije injekcija koju dobijete u kičmu, već kateter koji ostaje u vašim leđima tokom celog porođaja. Ako je ovo nova vest za vas, razgovarajte sa svojim akušerom, kao i sa porodiljama koje su već imale to iskustvo.
Koliko god je korisno tražiti savete stručnjaka, dobro je i podeliti zabrinutost sa drugima – lekar vas može informisati o kliničkim aspektima porođaja pod epiduralnom anestezijom, ali žene koje su se porađale na ovaj način, reći će vam kako su se osećale u svakoj fazi, šta im je bilo najteže i kako su se oporavljale. Naravno, individualna iskustva su subjektivna i različita, ali steći ćete jasniju sliku.
Za početak, evo nekih činjenica o tome kako se epiduralna anestezija daje, kako funkcioniše, zašto je ili zašto nije preporučljiva, kako biste informisanije razmotrili svoje opcije.
Kako funkcioniše epiduralna anestezija
Epiduralna anestezija ili blokada je najčešći način za ublažavanje bola prilikom porođaja, a lek se daje kroz tanku plastičnu cevčicu (debljine žice za gitaru) koja se uvodi u donji deo leđa. Taj tanani kateter ostaje u leđima, da bi kroz njega za sve vreme porođaja bio obezbeđen dotok anestezirajućeg sredstva, koje deluje na nerve koji prenose signale bola. Slično kao lokalna anestezija kod zubara, ali ipak različito. Prednost ove metode je što sredstvo deluje na nivou kičme i ne ide u krvotok, tako da ne uspavljuje ni vas ni bebu tokom porođaja.
Epidural umrtvuljuje vlakna bola od pupka naniže, tako da porodilje ne osećaju prodoran bol od kontrakcija materice. Ali, svačiji prag osetljivosti je različit i neke žene mogu imati sasvim bezbolno iskustvo, dok neke mogu osećati bol i kroz anesteziju.
Idealno dozirana, plasirana i primljena epiduralna blokada je količina lokalnog anestetika koja otpupljuje nerve, ali ne utiče na mišićno-skeletna vlakna, tako da i dalje možete pomerati noge.
Ipak, epiduralna često može učiniti da se noge osećaju malo teške, a ublažavanje bolova deluje i umirujuće i smanjuje nivo hormona stresa, omogućavajući više udobnosti tokom porođaja. Lokalna anestezija je korisna i tokom epiziotomije (zasecanja vagine) i šivenja, ili zašivanja ukoliko se tkivo malo pocepa prilikom porođaja.
Pod dejstvom epiduralne anestezije trebalo bi da budete u mogućnosti da osetite potrebu da gurate kada naiđe napon, ali većina pacijenata sa epiduralnom nije baš pokretna. Trebalo bi da imate u vidu da ćete verovatno nositi i kateter u bešici, kao što se nosi i posle carskog reza.
Izbor lokalne anestezije prilikom porođaja je logičan i očekivan, baš kao i prilikom stomatoloških intervencija i obezbeđuje sigurnu kontrolu bola.
Pročitajte i ovo: Šta je važno da znate u vezi sa anestezijom kod carskog reza?
Kada i kako se daje epidural
Primanje epiduralne anestezije je proces – može se primiti kada kontrakcije počnu, ili kako napreduju. Pre nego što vam se uvede kateter, koža se na mestu uboda očisti i daje se lokalna anestezija za utrnuće donjeg dela leđa. Zatim ležite ili sedite na boku, sa zakrvljenim leđima u obliku slova C, kako bi anesteziolog umetnuo iglu kroz koju će ubaciti tanku cev. To neće boleti, ali možete imati čudan osećaj i senzacije u nogama. Anestezija počinje da deluje u roku od deset do dvadeset minuta nakon što ubrizgavanje počne.
Potencijalni neželjeni efekti epidurala
Epidural je medicinska procedura i dolazi sa rizikom od potencijalnih neželjenih efekata, koji mogu uključivati svrab, mučninu i povraćanje, probleme sa disanjem, pad krvnog pritiska, groznicu, glavobolju, probleme sa pražnjenjem bešike, reaktivaciju herpesa…
To ne znači da ćete obavezno iskusiti neku od ovih smetnji – nuspojave nisu obavezne, ali su moguće.
Trajanje i uklanjanje anestezije
Postavljanje epiduralne blokade traje oko deset minuta i blokada bola traje sve dok traje porođaj, jer anesetetik sve vreme dotiče, dokle god je potrebno. Količina anestetika se može podešavati, smanjiti ili povećati po potrebi.
Epirudral traje dok se porođaj i sve propratne intervencije (epiziotomija, zašivanje) ne završe.
Kada je sve gotovo, epiduralni kateter se izvlači, što ne boli, a osećaj utrnulosti nestaje za nekoliko sati.
Razgovarajte sa lekarom koji će vam vodi trudnoću i koji će vas porađati, da biste stekli više informacija i jasniju predstavu o tome šta je najbolje za vas. I svakako idite na neki kurs za porodilje, koji vode babice, koje vam mogu dati obilje korisnih informacija i detalja i pomoći vam da steknete više samopouzdanja i sigurnosti, sa kojima ćete pristupiti najvažnijem događaju u životu.
Pročitajte i ovo: Sve što treba da znate o epiduralnoj anesteziji
Brankica Milošević