Zašto treba da uzmete u obzir HRT – terapiju zamenskim hormonima u perimenopauzi i menopauzi?
HRT (Hormone Replacement Therapy) svremena je hormonska terapija biodentičnim hormonima, koja se koristi u perimenopauzi i menopauzi.
Neprijatni simptomi hormonskih promena, kao što su naleti vrućine, magla u mozgu i iscrpljenost bili su shvatani kao neizbežan deo starenja. Danas znamo da nekontrolisano variranje i opadanje nivoa hormona utiče na ukupno mentalno i fizičko zdravlje. Takođe znamo da hormonska terapija može ublažiti simptome. A od kada postoje bioidentični hormoni (umesto sintetičkih), nepoverenje prema hormonskim tretmanima se smanjilo.
Stručnjaci za žensko zdravlje toplo preporučuju da u perimenopauzi uzmete HRT u razmatranje. Ne radi se samo o upravljanju simptomima, već i o zaštiti zdravlja u budućnosti.
U periodu između 40 i 60 godina, 80% žena iskusi simptome koji su posledica opadanja nivoa estrogena. Estrogen je glavni hormon koji utiče na kosti, grudi, srce, krvne suove, mišiće karlice i mozak. Žensko telo nije dizajnirano da funkcioniše bez njega, pa nedostatak može povećati rizik od osteoporoze, kardiovaskularnih bolesti i kognitivnog pada.
Prednosti koje donosi hormonska terapija
Za mnoge žene horonska terapija može biti transformativno iskustvo u perimenopauzi i menopauzi. Korišćenje zamenskih hormona obezbređuje telu ono što mu je potrebno da optimalno funkcioniše. Prednosti uključuju stabilnije raspoloženje, jače kosti, manji rizik od preloma i osteoporoze. Takođe, hormoni štite zdravlje srca, promovišu bolji san, viši nivo energije i seksualno zdravlje. HRT jednako obezbeđuje vaginalnu udobnost (uklanjajući simptom suve vagine) i podiže libido.
Različite vrste HRT-a
Nije svaka hormonska terapija ista, a pronalaženje one koja vama odgovara je ključno. Ako odlučite da započnete hormonsku terapiju, ona obično uključuje estrogen, progesteron i testosteron. Estrogen je primarni hormon u HRT-u i dolazi u obliku gelova, flastera za kožu, sprejeva i implanta. Kombinovana hormonska terapija obično uključuje estrogen i progesteron i može se isporučiti kao jedna tableta ili flaster koji sadrži oba hormona ili kroz odvojene tablete estrogena i progesterona. Pored estrogena, važan je zaštitni uticaj progesterona, koji štiti sluzokožu endometrijuma. Ponekad se u terapiju uključuje i testosteron, posebno kod podsticanja libida i povećanja nivoa energije.
Terapija bioidentičnim hormonima
Struktura hormona je jedan od najvećih izvora zabune, kada se radi o hormonskoj terapiji. Biodentični hormoni su dizajnirani da se u organizmu ponašaju isto kao prirodni hormoni, dok se struktura sintetičkih hormona donekle razlikuje.
Zabrinutost izaziva i pojava mešanja jednih i drugih hormona u privatnim klinikama, bez odgovarajućih testova. Stavovi o hormonima su različiti i suprotstavljeni i u stručnoj javnosti i među ženama. Ako ne znate kakav stav da zauzmete, napravite sopstveno istraživanje. Informišite se o upotrebi hormona, tražite mišljenje ginekologa, endokrinologa, saznajte iskustva žena koje koriste terapiju. Uostalom, isprobajte, pa vidite kako ćete se osećati. Hormonska terapija se mora individualno prilagoditi i ako nekom drugom odgovara, ne znači da će i vama prijati (i obrnuto).
Kada vam je i dalje potrebna kontracepcija

unsplash.com/@towfiqu999999
Ako imate obilne menstruacije uporedo sa simptomima perimenopauze, spirala koja otpušta hormone može biti pravo rešenje. Kada se umetne u matericu, ona otpušta nisku dozu progesterona, koji utiče na stanjivanje sluokože materice. Na taj način krvarenje se značajno smanjuje, a kod 20 posto žena u potpunosti prestaje. Ovakva spirala traje pet godina i može se kombinovati sa estrogenskom terapijom za upravljanje simptomima perimenopauze, koliko i za kontracepciju.
Individualna hormonska terapija
Hormonska terapija nije univerzalna, tako da je fino podešavanje vaše doze ključno. Hormonalne potrebe svake žene su jedinstvene. Neke metabolišu hormone efikasnije od drugih, što znači da su potrebna prilagođavanja. Ako se vaši simptomi ne smanjuju duže od tri meseca, možda je vreme da poboljšate dozu ili pređete na drugi oblik upotrebe hormona. Mnoge žene smatraju da flasteri rade bolje od gelova ili da im je potrebna nešto viša ili niža doza da bi se bolje osećale.
Kada da započnete HRT
Ako ste se odlučili za hormonsku terapiju, uključite strpljenje. Rezultati neće biti trenutni, ali i to je individualno. Neke žene osećaju poboljšanje u roku od nekoliko nedelja, ali za većinu, potrebno je nekoliko meseci da hormoni „prorade“.
Uobičajeni neželjeni efekti u ranim nedeljama uključuju privremeno nadimanje i zadržavanje tečnosti, blage glavobolje, osetljivost grudi, mučninu i blage promene raspoloženja. Ove pojave se obično povlače u roku od tri meseca kako se vaše telo prilagođava. Naleti vrućine i noćno znojenje se uglavnom brže povlače, ali bolova u zglobovima, promene raspoloženja i magla mozga mogu potrajati. Može biti potrebno nekoliko meseci da se i ovi simptomi stabilizuju. Zato je važno da date vremena tretmanu, pre nego što odlučite da su potrebna bilo kakva podešavanja.
Hormonska terapija i rizik od raka dojke
Ovo je jedna od najčešćih zabrinutosti, kada je u pitanju hormonska terapija. Realnost je da za ogromnu većinu žena koristi daleko nadmašuju rizike. Najnovija istraživanja pokazuju da HRT samo sa estrogenom zapravo smanjuje rizik od raka dojke za dvadesetak procenata.
Sa kombinovanom HRT dodatni rizik je minimalan – niži od rizika povezanog sa gojaznošću ili konzumiranjem alkohola. Statistički, na svakih hiljadu žena koje uzimaju kombinovanu hormonsku terapiju tokom pet godina, mogu se javiti četiri dodatna slučaja raka dojke. To je mali porast u poređenju sa značajnim zaštitnim prednostima za zdravlje srca, kostiju i mozga.
Ali, tako razmišljaju lekari – logički i statistički. Ako vama to deluje kao uvijen način da se kaže „da, rizik postoji“, upotrebite sopstvenu logiku i statistiku. Razmotrite rizike koje donosi nasledni faktor – istorija bolesti srca ili slučajevi kancera u porodici, pa odmerite sami.
Kako hormonska terapija utiče na opšte zdravlje
Osim ublažavanja simptoma u perimenopauzi, HRT se sve više smatra preventivnom merom. Zaštitni efekti estrogena na zdravlje kostiju, srca, krvnih sudova, mišića i mozga su značajni. Na mnogo načina, hormonska terapija podiže kvalitet opšteg zdravlja i promoviše dugovečnost, a ne samo upravljanje simptomima.
Jednostavnije rečeno, pored olakšanja donosi i poboljšanje.
Dužina upotrebe HRT
Prošla su vremena kada je ženama preporučivano da prestanu sa hormonskom terapijom nakon pet godina. Za mnoge žene, dugoročna hormonska terapija je najkorisnija. Nema razloga da se prekine, jer su istraživanja pokazala koristi od doživotnog tretmana, posebno kada je u pitanju smanjenje rizika od osteoporoze. Menopauza označava trajnu promenu nivoa hormona u vašem telu, a HRT trajno zamenjuje ono što vam nedostaje. Mnoge žene koje prestanu sa hormonskom terapijom, svedoče da se simptomi nakon toga vraćaju.
Dakle, menopauza nije nešto kroz šta ćete samo proći – to je prelazak u sledeću fazu života, a hormonska terapija vam može pomoći da budete zdravi i vitalni i u srednjim godinama i u starosti.
Pročitajte i ovo: Kako da ublažite simptome perimenopauze
Brankica Milošević