Kako da razumete i procesuirate ljutnju i bes
Ljutnja i bes vam sužavaju svest i teraju vas u akciju – možda volite da besnite, jer je to jedini način koji znate da biste sebe pokrenuli, ili pronašli neki kanal za svoj naboj, da biste „istočili“ emotivni toksični otpad. Bes nije loš – ako ga razumete i naučite njime da upravljate. Ako mu ne dozvolite da vas utera u tunel impulsivnih reakcija i sumanutih akcija, bez svesti o posledicama. Bes traži od vas da mu posvetite pažnju, on je kao zavesa mraka koja vam pada na oči – ali umesto da tako zaslepljeni bezglavo pojurite, treba da zastanete i pokušate da sklonite tu zavesu i vidite šta se krije iza nje.
Ljutnja je emocija koju dobro poznajete. Iskusili ste razočaranja i povređenjost, osećali se iskorišćeno, ugroženo, iznevereno. Bili ste ljuti u svim tim situacijama i osetili ste fizičke simptome – napetost mišića, čvor u stomaku, ubrzani rad srca. Ljutnja dovodi do neprijatnih interakcija, sa negativnim posledicama, to je emocija poput mržnje, ljubomore (ponekad i tuge), koja sužava perspektivu i provocira ego. Bes je viši stepen ljutnje i može biti eksplozivan, nasilan i destruktivan.
Postoji kineska poslovica koja nas uči kako da se ponašamo u ljutnji i glasi „ako ste strpljivi u jednom trenutku ljutnje, izbeći ćete sto dana tuge“. Mudro. Zato što u ljutnji i besu govorimo i činimo stvari koje su često nepopravljive, zbog kojih se kajemo i dali bismo sve kad bismo mogli da vratimo vreme i da se suzdržimo, da pronađemo onaj trenutak strpljenja. Ali, kao što zna svako ko je ikada osetio ljutnju, to je veoma teško – pronaći strpljenje u ljutnji ponekad je teško kao i vratiti vrem, odnosno, nemoguće.
I zato je pravo pitanje – da li je moguće kontrolisati bes, dok se zalažemo za sebe kada se osećamo ugroženo i povređeno, i kako to uopšte da počnemo da radimo?
Bes kao sekundarna emocija
Većina nas bar jednom zažali zbog rečenog ili urađenog u ljutnji. I većina bi volela da zna kako da se bolje nosi sa sobom i sa svojim interakcijama u ljutnji. Dakle, sa čim ovde imamo posla, zašto je ljutnja sekundarno osećanje?
Američko psihološko udruženje definiše bes kao negativno stanje osećanja koje je obično povezano sa neprijateljskim mislima, fiziološkim uzbuđenjem i neprilagođenim ponašanjem. Pojedina istraživanja ovog udruženja pokazuju da je u 90 odsto slučajeva agresivnih incidenata prethodio bes. Stručnjaci za mentalno zdravlje prepoznaju bes kao sekundarnu emociju, kao crnu zavesu koja maskira druga osećanja.
Ne morate biti naučnik i istraživač, da biste sagledali porast besa u društvu – ljudi kao da su sve luđi i svakog časa neko negde „prsne“ i izazove neku tragediju. Od malog ubistva u krugu porodice, do kolektivnih i nacionalnih nemira. Zašto je svet toliko besan?
Tokovi besa
Bes se pojavljuje kada osetimo potrebu da se branimo, a ta potreba se pojavljuje kada se osećamo ugroženo. To je znak da nešto nije u redu i da zahteva našu pažnju i razmatranje. Teško je upravljati besom, jer je i suzdržavanje i zadržavanje besa u sebi jednako destruktivno kao i postupanje u ljutnji i besu. Zato je potrebno da radimo ono treće – da obratimo pažnju na svoju ljutnju, jer se ispod nje (te sekundarne emocije) nalaze naša skrivena primarna osećanja, koja treba da otkrijemo i sagledamo da bismo razumeli svoju situaciju i ono što se dešava u nama.
Da biste to uradili, da biste razmotrili svoju ljutnju, shvatili njene tokove koji vas vode do uzroka i otkrili osećanja skrivena ispod nje, pokušajte da praktikujete tehniku koja se zove „levak besa“. Levak, zato što su se sva skrivena (primarna osećanja) ulila u vas kao kroz levak (osećanje da niste dovoljno dobri, nesigurnost, osećanje neadekvatnosti, usamljenost, izdaja, osećanje da vas niko ne razume, strah, bezvrednost, nesreća…) i izašla na užem kraju u vidu ljutnje i besa.
Prvi korak: Razmislite o situaciji u vašoj prošlosti zbog koje ste se naljutili – ili zbog koje je trebalo da se naljutite, ali niste, jer je neko drugo osećanje bilo jače (osećanje neadekvatnosti, bezvrednosti, tuge). Pronađite te periode i momente kada ste delovali u besu, ili kada ste potisnuli bes i niste uspeli da se zauzmete za sebe.
Drugi korak: Razmislite o tome da je bes sekundarna, opšta emocija, koja potiče od primarnih osećanja, kao što su tuga, osećaj napuštenosti, izdanosti, nesigurnosti, usamljenosti, straha, iskorišćenosti. Razmislite šta je doprinelo vašem osećanju besa, koje od tih primarnih osećanja je bes „zauzeo“ i maskirao.
Treći korak: Koristeći primer te situacije, postavite primarne emocije koje su dovele do ljutnje – zamislite da ova osećanja pzne vaš levak i na kraju se izlivaju kroz njega. „Proceđena“ osećanja izlaze prerađena, u vidu besa.
Četvrti korak: Zamislite i zapišite, kako biste mogli da obradite svoj bes da biste mogli bolje da ispitate, razumete i artikulišete svoja osećanja i brige, umesto da ih prerađujete u bes i takve ih iskazujete ili potiskujete.
Peti korak: Stavite levak u pogon. Sledeći put kad vas obuzmu ljutnja i bes, razmislite o osećanjima koja su dovela do toga da osećate ljutnju. Artikulišite osećanja koja imate prema sebi i prema tome kako se osećate. Razmislite kako najbolje da rešite ono što uzrokuje da se osećate nesigurno, ugroženo, neadekvatno. Sa ovim uvidima, možete pronaći saosećajan odgovor, umesto da reagujete ljutito.
Novi put napred
Bes je emocija borbe ili bekstva i pokazatelj da morate da pronađete novi put napred. Naučite da podignete zavesu besa i istražite prava osećanja ispod nje, pa ćete bolje razumeti i imati više saosećanja i za sebe i za druge. Kada istražujete šta se krije ispod ljutnje i besa poboljšavate komunikaciju sa sobom, a to dovodi do boljih i autentičnih interakcija sa drugima.
Šta da uradite kad se pojavi bes
Odmaknite se, distancirajte se i posmatrajte sebe, uzmite tajm-aut, da biste dozvolili naboju besa da splasne. Koristite levak besa da istražite osnovne (primarne) emocije, kao što su tuga, razočaranje, strah, osećanje da niste dovoljno dobri, koje je bes maskirao. Priznajte ta osećanja, prihvatite ih, osetite ih. Preduzmite korake da prevaziđete obrasce ponašanja, vođene tokovima besa (pored svega što možete da uradite sami, to može da bude i traženje stručne pomoći za upravljanje besom).
Naslovna fotografija: unsplash.com
Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.