Šta treba da jedete leti – prema tradicionalnoj kineskoj medicini

Trendovi u nezi, ishrani i šminkanju, sve više se menjaju u skladu sa godišnjim dobima – u savremenom svetu sve više prepoznajemo potrebu usklađivanja sa prirodom, koju tradicionalna kineska medicina poznaje od davnina. Leti se oblačimo lagano, a naša tela drugačije funkcionišu na vrućini i toj potrebi za rasterećenjem i osveženjem treba da prilagodimo i letnji način ishrane.

Jedno od osnovnih načela tradicionalne kineske medicine (TKM), jeste da ishrana bitno utiče na zdravlje, a smernice o ishrani delimično određuje godišnje doba. Jesen se povezuje sa suvoćom, zima sa hladnoćom, pa je letnji način ishrane, kao i u ostalim sezonama, sredstvo za balansiranje, kako bismo osigurali da našem organizmu ništa ne nedostaje, kao i da ničega nema previše.

Suština je u umerenosti, kojom se i inače postiže ravnoteža u ishrani, kao i u svim ostalim životnim aspektima. Letnji način ishrane se oslanja na izbor namirnica koje prirodno osvežavaju i rashlađuju, kako bi se sprečio višak toplote. Kineska medicina uzima u obzir individualne karakteristike i potrebe, jer, zahvaljujući drevnoj praksi, prepoznaje da ni jedan pristup nije univerzalan, odnosno, da ne odgovara svakoj osobi i svakom telu. U tom smislu, svako treba da isproba i otkrije koje namirnice mu najviše odgovaraju za letnji način ishrane.

Letnji način ishrane – osvežavajuće voće i povrće

Lubenica je glavna namirnica koja osvežava i rashlađuje telo i pomaže u izbacivanju viška tečnosti iz organizma, sprečavajući oticanje, koje je leti češća pojava nego inače. Ova svojstva su još izrazitija, ako pojedete beli deo kore.

Ostale namirnice koje će vas osvežiti i rashladiti uključuju paradajz, celer, zelenu salatu, a posebno je preporučljiv čaj od kukuruzne svile – napitak koji se u TKM koristi kao blagi diuretik, idealan za letnji period. Upotreba čaja od kukuruzne svile beleži se i u narodnoj medicini Turske, Francuske i SAD, kao sredstvo za snižavanje krvnog pritiska, protiv infekcija urinarnog trakta i poboljšanje opšteg zdravlja. Ovaj čaj se sprema tako što šaku kukuruzne svile prokuvate u vodi i zatim procedite i ima prijatan, blag i slatkast ukus. Posebno će vam prijati ako se leti često osećate natečeno.

TKM razlikuje rano od kasnog leta – i dok hrana za rashlađivanje ostaje osnova za letnji način ishrane, ona sa gorkastim ili kiselkastim ukusom preporučljiva je početkom leta, dok se slatkasta hrana (sladak krompir, šargarepa, grašak, smokve, dinja, bobice) preporučuje krajem leta. Prirodno slatkasta hrana zadovoljava potrebu za slatkim i daje energiju, dok slatkiše i sve što je zaslađeno šećerom, kao i sve prženo, treba izbegavati. Umesto sladoleda, uzmite krišku lubenice, a umesto ledene kafe, popijte čaj i svakako izbegavajte pomfrit, kolače, alkohol…

Gorka dinja (momordika) je naročito prikladna namirnica za rano leto – to je egzotična vrsta dinje, koja se, međutim, lako može uzgajati i kod nas, na isti način kao lubenice i tikve. Ova namirnica se smatra lekovitom, a istraživanja podupiru ovaj stav – upotreba gorke dinje u ishrani, ili njenog ekstrakta, može suzbiti ćelije kancera, uništiti određene viruse (koristi se u terapiji HIV-a) i pomaže kod dijabetesa, kao i stomačnih problema i parazita. Spremljena sa jajima ili fermentisanim crnim pasuljem, predstavlja ukusan i obrok, koji rashlađuje organizam i smriuje upale. Njena upotreba nije preporučljiva osobama osetljivog stomaka, koje lako dobiju dijareju.

Pročitajte i ovo: Salata od šargarepe – za bolje mentalno i digestivno zdravlje

Led nije preporučljiv leti

Iako ne spada u namirnice, led deluje osvežavajuće i možda vam je leti naročito prijatno da otapate u ustima kockice leda koje ste stavili u limunadu ili drugi napitak. Međutim, TKM obeshrabruje upotrebu leda, ukazujući na to da prevelika količina može izazvati nakupljanje vlage. Koncept „vlažnosti organizma“ definiše se kao akumulacija otpadnih materija u telu, što se može manifestovati kroz širok spektar zdravstvenih smetnji – od stalnog zamora, do zadržavanja viška tečnosti.

Izbegavajte led, pogotovo ako imate problema sa varenjem ili menstrualnim grčevima – iako je leto, više će vam prijati topli napici i topla hrana.

Priroda, zabava i dobro raspoloženje

Još jedan, osvežavajuće jednostavan savet za lepotu i zdravlje tokom leta glasi – zabavite se i budite radosni. Uz lakoću i osveženje kao smernice za letnji način ishrane, praktikujte aktivnosti na otvorenom, uživajte u izlasku ili zalasku sunca, idite na plažu, provedite vikend na izletu, ispunite svoje srce radošću i dobrim raspoloženjem.

Tradicionalna kineska medicina smatra da je srce organ kome letnja atmosfera najviše prija, zato iskoristite svaki lep dan da napunite baterije, na način koji vas opušta, zabavlja i budi vam osećanje zahvalnosti.

Hrana za dušu je jednako važna kao i pravilna ishrana tela – boravak u prirodi obnavlja vaš či, životnu energiju, a aktivnosti u kojima uživate ispunjavaju vaš duh osećanjem životne lakoće i svrhovitosti. Suština letnjeg odmora je da odvojite vreme da uživate, zabavljate se, doživite osećaj avanture i obnovite svoju telesnu i duhovnu energiju. I kada vam kažu da izgledate osveženo, znači da se to vidi – vaša lepota dolazi iznutra i zrači, osećate se osveženo i lepo – i tako i izgledate.

Pročitajte i ovo: Zelena supa – savršen vid detoksikacije

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.