Manje poznati simptomi menopauze koji vas mogu zbuniti
Menopauza je dug period života žene, koji donosi mnogo promena od kojih su nam najpoznatije one najčešće. Možete očekivati proređene menstruacije, noćno znojenje, glavobolje, ubrzano lupanje srca, povećanje težine – o tome ste čuli i čitali, a možda ste i počeli da osećate neke od ovih simptoma. Međutim, pojedini manje poznati simptomi menopauze mogu vas zbuniti, pa čak i uplašiti, jer se o njima manje govori.
U suštini, kad pređete četrdesetu godinu, mnoge zdravstvene smetnje i zbunjujuće pojave možete pripisati procesu ulaska u menopauzu, odnosno, uz sve što vas uznemirava i zbog čega se javljate lekaru, morate uzeti u obzir i hormonalne i hemijske promene u svom telu.
Istina je da lekari retko pristupaju zdravstvenim problemima žena sa širokom perspektivom, ali holistički pristup je sve prihvaćeniji u savremenom svetu i možda pronađete lekara koji ima šira shvatanja. Takođe je istina i da se o menopauzi tek sada više govori kao o zdravstvenom stanju, zbog emocionalnih, mentalnih i fizičkih smetnji kojima se može upravljati, dok je ranije ceo taj proces (koji može trajati i petnaestak godina) smatran prirodnom pojavom i bio obuhvaćen pojmom „klimakterijum“.
Pa, sada se više ne govori o klimakteričnim promenama i retko možete čuti da neko koristi pežorativni pridev „klimakterična“ – i to predstavlja napredak u shvatanjima i pristupu izazovima srednjeg doba. Govoreći o pemenopauzi, perimenopauzi, menopauzi i postmenopauzi, ili uopšteno, o procesu ulaska u menopauzu, treba istaći da postoje i manje poznati simptomi menopauze, koji vas mogu zbunjivati i kojima ne znate kako da pristupite.
Manje poznati zbunjujući simptomi menopauze
Pojačan svrab kože i alergije
Kao posledica manjka estrogena, smanjuje se i proizvodnja sebuma, prirodnog lubrikanta koji koža proizvodi, što stvara suvu kožu koja svrbi. Karakterističan je noćni svrab nogu i ruku – ujutru možete otkriti da ste se izgrebali češući se, posebno na nekim delovima (podlaktice, cevanice, zglobovi). Možda ste već primetili da vam je koža suva i da češće imate potrebu da je mažete, čak više puta dnevno. Koristite hidratantnu kremu i obilno je nanosite ujutru i uveče, pred spavanje, a povedite računa (naročito ako ste na dijeti i izbegavate masnoću) i o unosu nezasićenih masnih kiselina, kao što su omega-3 i omega-6 masti, kojih ima u avokadu, masnoj ribi, orašastim plodovima i semenkama, koje su zdrave i za vaš mozak i kožu.
Pojačana osetljivost kože se može izraziti kroz alergijske reakcije, koje možda nikada ranije niste iskusili. A ako ste oduvek imali alergije, one mogu postati neprijatnije i intenzivnije, zbog ubrzane proizvodnje histamina, prilikom opadanja drugih hormona.
Nadimanje i problemi sa varenjem
Žene često ne povezuju pojačano nadimanje sa promenama u menopauzi – creva su osetljiva na estrogen i njegov nivo opada, smanjuje se brzina obrađivanja hrane u organima za varenje. Kao rezultat toga, ujutru se možete probuditi sa ravnim stomakom, koji će se do večeri značajno proširiti, čak toliko ad izgledate kao da ste trudni. Takođe možete primetiti da ste mnogo osetljiviji na neke određene namirnice, koje vam izazivaju nadimanje i gasove.
Da biste napravili promene u jelovniku, pratite i beležite simptome – teško ćete se setiti šta ste jeli i šta vam je uzrokovalo nadimanje, ako to ne zapišete. Tako možete eksperimentisati i pronaći balans u ishrani, specifičan za vaše potrebe.
Takođe, u menopauzi možete osećati mučninu, kao u prvim mesecima trudnoće, koja može potrajati neko vreme i koju možete malo ublažiti čajevima i pažljivim izborom hrane.
Bolne grudi
Neki manje poznati simptomi menopauze liče na predmenstrualne simptome ili na osećaj koji ste imali u trudnoći, kao što su mučnina i bolne i teške grudi. I opet je odgovoran fluktuirajući nivo estrogena, a osim terapije zamenskim hormonima (koja se može sprovoditi i mazanjem), pomaže nošenje mekog grudnjaka noću i čvrstog i podržavajućeg danju. Ukoliko primetite druge promene na dojkama, kao što je crvenilo kože ili curenje iz bradavica, obratite se lekaru za dodatne analize.
Pročitajte i ovo: Znaci da izlazite iz perimenopauze i ulazite u sledeću fazu
Sindrom pečenja jezika i „mrava pod kožom“
Gorući osećaj u ustima vas može nervirati i zbunjivati, a ako ga imate, znajte da niste same – 40% žena iskusi ovaj simpom menopauze, koji je takođe povezan sa padom estrogena. Možete primetiti i da određena hrana pogoršava osećaj, pa čak i emocionalno stanje – ako primetite obrazac, moći ćete da napravite pojedine promene.
Manje poznati simptomi menopauze uključuju i osećaj da vam mravi mile ispod kože, ili se javljaju trnci u stopalima, kao da ste izloženi malom strujnom udaru. Taj osećaj se zove parestezija – radi se o tome da mali nervni završeci reaguju na pad estrogena, a ponekad pomaže samo da dobro protrljate, ili izmasirate delove tela u kojima osećate trnce.
Osećaj vrtoglavice
Osećaj vrtoglavice može biti zastrašujuć – ne znate šta vam se dešava i plašite se da ćete se onesvestiti, pasti i povrediti. I kad vas tako obuzme vrtoglavica, a da niste naglo ustali – taj mučan osećaj vas može pratiti celog dana, i kad se krećete i kad sedite i kad ležite – pre će vam pasti na pamet da možda doživljavate moždani udar, nego da to ima veze sa menopauzom. Jednog dana se možete probuditi sa vrtoglavicom i osećati se nestabilno i mučno celog dana, da bi osećaj potpuno nestao, sam od sebe i isto se tako neočekivano ponovio posle nekog vremena.
Centar ravnoteže je u unutrašnjem uhu, a ono je takođe osetljivo na estrogen i registruje njegov pad, što može narušiti vaš osećaj stabilnosti. Iako je ovo stanje prolazno, može vas preplašiti, a medicinske pretrage koje ne pronalaze nikakav uzrok nisu dovoljno umirujuće. Imajte u vidu da vrtoglavica i lupanje srca mogu biti najraniji manje poznati simptomi menopauze.
Takođe, zbog osetljivosti uha na nivoe estrogena, može se javiti tinitus, neprijatno zujanje u ušima, kao i preosetljivost na neke zvuke.
Miris tela
Možete sa iznenađenjem otkriti da vam se miris tela promenio, što može izazvati stid i zbunjenost. Talasi vrućine i noćno znojenje utiču na to, a dezodorans koji ste do sada koristili može biti manje efikasan. Takođe možete primetiti da vam jedno pazuho miriše na znoj, a drugo ne i to će se ponavljati, bez jasnog obrasca i objašnjenja.
Menja se i Ph vrednost vagine, kao rezultat hormonalnih promena, što može dovesti i do promene mirisa, koja takođe varira.
Odliv prilikom menstrualnog krvarenja
Odliv se ženi može desiti u bilo kom trenutku, a definitivno ima veze sa hormonima, jer se najčešće dešava tokom puberteta i u procesu menopauze. Navala krvarenja se može desiti jednom ili više puta i to vam neće stvoriti određene probleme. Ali ako primećujete da vam je menstruacija (iako neredovna) uvek obilnija, bilo bi dobro da proverite ginekološka stanja, kao i stanje štitne žlezde. Horomonska terapija pomaže u slučaju kad su svi nalazi u redu.
Pročitajte i ovo: Da, to je perimenopauza
Naslovna fotografija: WANNABE Media
Brankica Milošević