Kako da izađete na kraj sa najčešćim bračnim problemima

Svaki brak i svaki odnos je jedinstven – najbolje veze pružaju mnogo prednosti zajedništva, ali nijedna nije idealna i lišena svih izazova, a najčešći bračni problemi su mnogim parovima zajednički. Razlika je u tome kako se sa ovim problemima suočavate i koliko ste u stanju da očuvate poverenje, poštovanje i stabilnost odnosa u teškim periodima.

Najčešći bračni problemi i izvori stresa

Finansijski problemi

Najčešći bračni problemi su finansijske prirode – nesuglasice oko novca, načina njegovog raspoređivanja, trošenja i ulaganja, štednje i upravljanja budžetom. Velika većina parova se u nekom periodu braka suočava sa finansijskim teškoćama i povećanim troškovima zbog školovanja dece ili zdravstvenih problema.

Međutim, finansijski problemi se ne tiču samo nedostatka novca, ili povećanih troškova u nekom periodu, već i odnosa prema novcu i nadmoći koju ima partner koji više zarađuje. Sukobi oko novca mogu nastati kada se par ne slaže oko finansijskih odluka (investicije, krediti, prioriteti u domaćinstvu), kad ima različita uverenja o novcu, kad jedan partner više troši, ili kad jedan više zarađuje.

Psiholozi sugerišu da se parovi koji se sukobljavaju zbog novca, zapravo bore oko nečeg drugog, jer je novac simbol moći, vrednosti i potreba. Onaj ko je pod većim stresom zbog novca, može biti razdražljiv i svađati se sa drugim partnerom oko „gluposti“ koje nemaju veze sa uzrokom njegove uznemirenosti, a da toga uopšte nije svestan.

Kako biste pronašli rešenje, potrebno je da iskreno razgovarate sa partnerom, kako biste pronašli kompromise u okviru finansijskih mogućnosti, tako da se oboje osećate ugodno, a ne ograničeno. Morate razgovarati o očekivanjima kada su u pitanju troškovi, štednja, zajednički prioriteti i lične potrebe. Možda morate podneti žrtve i odreći se kupovine automobila i preuređenja doma, zarad ulaganja u nečiju profesionalnu edukaciju, ili sve to mora sačekati dok dete ne završi fakultet, ili dok je neko od roditelja bolestan. Ako se ne radi o prilagođavanju uslova, možda se radi o promeni navika – pokušajte da podelite odgovornosti. Neka se jedan partner fokusira na potrošnju u domaćinstvu, a drugi na uštedu novca jednog meseca, a sledećeg meseca promenite uloge. Dogovorite redovne „kućne sastanke“ kako biste jednom nedeljno proverili kako vam ide – to može pomoći da razgovori o novcu postanu uobičajeni, lakši i manje stresni.

Najčešći bračni problemi zbog dece

Imati decu je divno i ispunjavajuće koliko je i teško i zabrinjavajuće, a briga o deci može opteretiti brak na više načina.

Najčešći bračni problemi koji nastaju zbog brige o decu uključuju manjak vremena i energije za ulaganje u partnerski odnos, kao i nedostatak vremena za sebe. Tu je i finansijski pritisak kao rezultat školovanja deteta, nedostatak podrške porodice i prijatelja, kao i preopterećenost jednog supružnika – najčešće majke, koja preuzima na sebe veći deo brige o deci, kao i veći deo kućnih obaveza. Preopterećenost najčešće dovodi do ogorčenosti na supružnika, koji ne učestvuje ravnopravno u deljenju tereta i odgovornosti.

Saveti stručnjaka se tiču razvijanja mreže podrške i bolje organizacije oko brige o detetu – uključite porodicu i prijatelje, a ako to finansijski možete podneti, najbolje (iz više razloga) je angažovati dadilju za povremeno ili redovno čuvanje dece.

Veoma je važno da povremeno napravite pauzu od svojih roditeljskih uloga i da se pozabavite svojim zajedništvom, čak i ako je to samo nekoliko sati nedeljno. Iako roditelji postavljaju potrebe svog deteta na prvo mesto i najvažnija im je sreća njihove dece, neophodno je da pronađu vreme i načine da neguju svoj odnos. Na kraju krajeva, ovo je važno i zato što deci pruža model odnosa i utiče na njihovo emocionalno i mentalno zdravlje, razvoj ličnosti, inteligencije, kreativnosti i ukupno blagostanje. Jednostavnije rečeno, deca imaju više šanse da budu srećna sa roditeljima koji su zadovoljni jedno drugim.

Delegiranje kućnih zadataka je takođe važno – potrebno je smislite raspored u kome oboje preuzimate relativno jedanku količinu obaveza oko dece, tako da ne padne sav teret na jednog roditelja.

Pročitajte i ovo: Vežbe za poboljšanje veze koje treba da radite sa partnerom

Dnevni stresori

Svi se nosimo sa dnevnim frustracijama i napetostima zbog posla, gužve u saobraćaju, napora da ispunimo rokove. Međutim, u braku ovi stresori mogu stvoriti efekat prelivanja – partner koji je pod povišenim stresom može biti ljut, nestrpljiv i neprijatan prema drugom partneru, iz razloga koji nemaju veze sa bračnim odnosom, a ipak imaju negativan uticaj. Kada oba partnera imaju težak dan, taj efekat je još teži i intenzivniji. Osim izlivanja na partnera, svakodnevni stres može uzrokovati i povlačenje i emocionalno distanciranje kod onog partnera koji ima potrebu da se udalji i da se sam nosi sa svojim problemima.

Kao i kod finansijskog stresa, opšti, svakodnevni stres može biti veliki izazov za strpljenje i optimizam, oduzimajući parovima energiju koju mogu međusobno da podele.

Najčešći bračni problemi zahtevaju komunikaciju i granice. Da biste upravljali efektom prelivanja stresa, možete postaviti pravilo da svako ima deset minuta da se „izduva“ kad dođe kući – da iznese svoje probleme i nervozu, dok ga onaj drugi sluša i podržava. Takođe, možete naučiti da jedno drugo ostavite na miru kada nekome od vas treba vreme za sebe, kako bi se smirio i ohladio.

Bitno je oboje pronađete svoje načine da kanališete stres, kako biste mogli da se opustite i sačuvate prisnost i povezanost.

Najčešći bračni problemi koji nastaju zbog prezauzetosti

Prezauzetost poslom i obavezama dovodi do toga da parovi počnu da žive paralelnim životima – sve manje vremena provode zajedno, jedno drugo uzimaju zdravo za gotovo i postepeno se udaljavju, dok ne dođe dotle da osećaju kao da se ne poznaju, da žive se strancem koga svakodnevno sreću, ali ništa sa njim ne dele – i ne mogu da shvate kako je došlo do toga i kako su izgubili svoje zajedništvo. A kada nema prave razmene i zajedništva, parovi ne mogu da rade kao tim i češće se sukobljavaju zbog svih ostalih životnih zahteva i izazova.

Iako zauzeti rasporedi ne dovode automatski do bračnih problema, njima se mora upravljati, da ne bi doveli do odvajanja. Istraživanja pokazuju da kvalitetno zajedničko vreme značajno utiče na stabilnsot odnosa. Redovne zajedničke aktivnosti, kao što su gledanje omiljene emisije, izlasci, rekreacija, izleti, mogu doprinetei da se osećate povezanije i zadovoljnije. Psiholozi sugerišu da je isprobavanje novih stvari vrlo podsticajno – kada delite nova iskustva, bolje se zabavljate i više cenite efekte doživljaja u kome ste zajedno učestvovali. Takođe, oni savetuju parovima da uvedu zajedničko vežbanje i rekreaciju, jer porast endorfina prilikom vežbanja stvara neuronske puteve koji povezuju to iskustvo sa pozitivnim međusobnim osećanjima.

Loša komunikacija

Najčešći bračni problemi vrlo često nastaju i eskaliraju zbog osnovnog problema – nedostatka komunikacije, ili loše i štetne dinamike negativne komunikacije.

Poboljšanje komunikacionih veština je svima od koristi, pojedinačno i u paru. Počnite tako što ćete pokrenuti jednostavan razgovor pitajući partnera kako je, kako mu je prošao dan i pažljivo slušajući ono što ima da kaže. Pokazivanje naklonosti na partnerovom jeziku ljubavi može mnogo unaprediti komunikaciju – radite ili govorite ono zbog čega se parter oseća voljeno, shvaćeno i uvaženo i radite to sa voljom i entuzijazmom. Ako ne znate šta je to, morate o tome razgovarati, kako biste otkrili – možda su vama najvažnije reči ljubavi i fizička razmena nežnosti, a partneru su važna dela ljubavi, ili pokloni. Svako od vas treba da dobije ono što mu je potrebno i nije teško naučiti kako to jedno drugom da pružite.

Pohađajte zajedno obuku u komunikaciji, ili potražite pomoć bračnog savetnika, koji vas može naučiti da bolje komunicirate.

Najčešći bračni problemi se najčešće mogu rešiti tako što svaki partner reši da više radi na sebi i promeni svojih neproduktivnih navika i štetnih ponašanja. Ustanovite da li postoji ljubomora i ponašanja koja su njome vođena, da li se zbog nečega neko od vas oseća omalovaženo, da li imate nerealna očekivanja od partnera, da li tražite od njega da se promeni, ili pokušavate da promenite sebe da biste zadovoljili partnera i radite na razotkrivanju i prevazilaženju svojih štetnih obrazaca ponašanja i uverenja i na ličnom razvoju, kako biste doprineli svom odnosu i podstakli partnera da pruži svoj doprinos radeći na sebi.

Pročitajte i ovo: Šta je zajedničko parovima koji ostaju u zdravim i dugim vezama i brakovima

Naslovna fotografija: pexels.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.