Preko ljutnje do sreće
Psihologija pozitivnosti sugeriše da sreća dolazi onima koji se smeju, praktikuju ljubaznost, uživaju u trenutku, po sistemu – budite srećni da biste bili srećni, napravite u sebi atmosferu sreće, da biste privukli srećne događaje i ishode. Ok, to radi, ali ne možete navući osmeh i ne skidati ga nikada i biti srećni po svaku cenu. Ne možete potiskivati ljutnju, zato što nije pozitivno biti ljut.
Tražiti sreću sve vreme, postaje samo po sebi stres, naročito ako se borite da se smirite i ne dozvoljavate sebi da osećate „negativna“ osećanja. Umesto toga, sarađujte sa svojim osećanjima – emocije su tu, jer odgovaraju situaciji u kojoj se nalazite i važno je da ih prepoznate i ne potiskujete. Prijatne ili ne, njihovo prihvatanje ključ za dugotrajnu sreću.
Na skali frekvencije emocija, najnižu frekvenciju ima osećanje stida (odmah iznad je osećanje krivice) dok su ljutnja i bes nekoliko stepenika iznad. Ljutnja je osećanje relativno niske frekvencije, ali ona se može upotrebiti kao pokretačka snaga i transformisati u osećanja više frekvencije.
Ako spadate u miroljubive osobe, koje su uvek taktične, kojima se drugi obraćaju kada treba da reše sukobe, ako ste „mirovni sudija“ u svom okruženju, verovatno se veoma dobro obuzdavate i oslanjate se na svoj zdrav razum, rasuđujete smireno i ne donosite odluke ok ne postignete stanje smirenosti. Sve su to odlične tehnike kontrole i upravljanja svojim osećanjima, a u tu kontrolu možete uvrstiti i upravljanje ljutnjom.
Energija ljutnje može biti vitalni pokretač u situacijama kada treba da se zauzmete za sebe, da se sukobite sa nekim ko vas ugrožava, da pronađete kreativna rešenja za situacije u kojima ste sigurni da ste u pravu i rešeni ste da „isterate svoje“.
Dozvolite sebi da osetite ljutnju, pustite da vas bes protrese i da vam zagreje krv. Prihvatite to osećanje i ne pokušavajte da se „ohladite“ dok ne osetite vrelinu i ne provedete u njoj neko vreme. Bes se kanališe zdravim razumom, sa kojim imate iskustva. Kad dozvolite da vas ljutita osećanja protresu, kad dozvolite sebi da osetite šta biste sve hteli da uradite u nastupu besa (imaćete pakosne, nasilne i brutalne misli i želje), uzmite sve to što ste osetili, emotivno, psihički i fizički, i ponudite taj materijal svom zdravom razumu.
Pošto zaista ne želite da uradite ništa nasilno i drastično, što bi izazvalo dalji razvoj posledica sa kojima ne želite da se suočavate, dakle, ne možete samo tako da „presečete“ ili „tresnete“ ili uradite bilo šta što drugima nameće vaše rešenje, ne vodeći računa o posledicama, sigurno postoji nešto što možete. Kad osetite celim bićem drhtavicu besa i pritom vam uspe da posmatrate sebe, kad pokrenete tu treperavu energiju ljutnje, zapitajte se kako da je upotrebite. Ne želite nikome da naškodite, već želite dobra i konstruktivna rešenja za sebe. Kako to da postignete? Zdrav razum, udružen sa energijom ljutnje, ume da pronađe iznenađujuće kreativna rešenja. Odnosno, da vas dovede u tačku sa koje ćete se pokrenuti veoma odlučno, u pravcu koji najkraćim putem vodi do cilja i koji je najbolji za vas. Bes ume da izoštri um, ako dozvolite svom telu da se napuni njegovom energijom, svom srcu da oseti sva neprijatna osećanja i svom umu da sve to posmatra i procesuira, da iskoristi energiju besa da osmisli konstruktivnu akciju.
Dok ste ljuti, niste srećni, uopšte. Ali, kada kanališete bes, kada se on u vama ohladi i očvrsne, odjednom ste mnogo fokusiraniji, odlučniji, spremniji na akciju i osećate se mnogo bolje – jer sebi odobravate, jer se sviđate sebi tako rešeni i pobuđeni. Zapravo, morate priznati da se odavno niste osećali tako revnosno, usredsređeno i delotvorno, kao posle dubokog potresa koji donosi bes. Morate biti zahvalni tom „negativnom“ osećanju, što vas je tako obuzelo i oživelo, što je pokrenulo hemiju i energiju koja vam je bila potrebna. U tom stanju možete iznenada sa lakoćom sprovesti nešto što ste dugo odlagali, jer vam se činilo neostvarivo, ili je zahtevalo suviše energije – bes vam daje tu energiju, a fokus uma vam obezbeđuje jasnoću i delotvornost.
Osetite ljutnju i osećajte je – nemojte je potrošiti vičući, preteći i udarajući glavom o zid. Zadržite je za sebe i osećajte je unutar svog sistema. Shvatite je kao sirovu pokretačku energiju koja vam može biti veoma korisna. Kad jednom iskusite upravljanje energijom besa, naučićete da cenite ovo „negativno“ osećanje i da ga koristite, uz pomoć svog zdravog razuma i stabilnosti. I shvatićete da se ljutnja može transformisati u stanje dubokog zadovoljstva, smirenosti i sreće.
Fotografija: WANNABE Media
Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.