Načini na koje možete produbiti poverenje i intimnost

Stvaranje i održavanje intimnosti u vezi zahteva napor i nudi mnoge prednosti – bolje zdravlje, manje stresa, kvalitetniji odnos koji ima veće šanse da opstane. Kada ste blisko povezani sa drugom osobom, imate više šanse da se razvijate, jer se osećate shvaćeno, prihvaćeno i zbrinuto, zato su poverenje i intimnost najvažniji zadatak u vašem odnosu.

Uprkos važnosti, postizanje i održavanje intimnosti i poverenja je zahtevan poduhvat, na koji se malo parova odvažuje, jer je potreban obostran trud i volja i to je možda prva tačka na kojoj ćete naići na prepreku. Ako je savladate i ako partner uvidi potrebu da se razvija i menja za sopstveno dobro i za opstanak vašeg odnosa, onda možete da isprobate prakse kojima ćete produbiti poverenje i intimnost. Takve prakse nude osnovne veštine slušanja, koje mogu obogatiti sve vaše odnose, a ne samo one koje želite da produbite do intimnijih nivoa. Razgovor je, međutim, samo jedan deo negovanja prisnosti – da bi poverenje raslo, akcija koja sledi treba da bude u skladu sa razgovorima, kao i sa zajedničkim iskustvom. Pratite korake ovih strategija, koje će vam pomoći da povežete tačke između onoga što vidite i čujete sa onim što radite.

Slušajte sa ciljem da razumete

Empatično i reflektivno slušanje pomaže da se druga osoba oseća shvaćeno, prihvaćeno i zbrinuto, i kada redovno vežbate, postaćete veštiji u tome. Tokom intimnih razgovora, parafraziranjem sadržaja poruke, kognitivnog i emotivnog, pokazujete da razumete šta je rečeno i verbalno i neverbalno. Kada druga osoba zna da je čujete i razumete, kada to oseća, njen kvalitet emocija se može podići, u korist vašeg odnosa.

Integrišite poverenje i intimnost

Ali, vaš posao nije završen na kraju razgovora – u mnogim situacijama to je samo početak i da bi se poverenje i intimnost produbili, razumevanje osobe i situacjije treba svesno i proaktivno da primenite na širi kontekst odnosa. Na primer, ako vam voljena osoba kaže da mrzi kada zaboravite njen rođendan, možda će se osećati bolje kada oseća da ste je saslušali i razumeli. Međutim, to nije dovoljno – ne možete ponuditi samo razumevanje i zatim nastavljati da zanemarujete važne datume. To znači da svoje razumevanje morate integrisati u svoje ponašanje, što će zahtevati dodatno razmišljanje i planiranje.

Radoznalost produbljuje poverenje i intimnost

Kada je vaš partner (kolega, prijatelj) nezadovoljan ili uznemiren vašim ponašanje, prepoznavanje i poštovanje njegove istine, samo je prvi korak. Da biste produbili poverenje i intimnost, potrebno je da saznate šta za tu osobu znači obeležavanje rođendana (prethodni primer). Iako možda dobro poznajete tu osobu, ovoj temi bi trebalo da pristupite otvorenog uma, dok pokušavate da zauzmete njenu perspektivu. Šta treba da kažete i učinite, da bi vaše izvinjenje bilo prihvaćeno? Da li se radi samo o rođendanu, ili su u listu važnosti uključeni i drugi datumi (godišnjice, praznici) koje bi moglo da se desi da zaboravite, ako ne vodite računa? Potrebno je da steknete jasniji osećaj, da biste mogli da se orijentišete ubuduće.

Pročitajte i ovo: Kompromis i kako doći do njega

Ispunajvanje očekivanja

Nakon sticanja jasnijeg osećaja, šta druga osoba želi i šta joj je potrebno, imate priliku da pokažete svoje razumevanje i nameru da poštujete njenu želju u budućnosti. Na osnovu dobijenih informacija možete planirati strategiju koja može produbiti poverenje i intimnost. U datom primeru, strategija može uključivati postavljanje podsetnika na kalendaru i zakazivanje vremena za pripremu za rođendan (i druge važne datume).

Ne morate uvek „igrati odbranu“, možete biti i proaktivni u pokazivanju veće posvećenosti vašoj vezi. Komunicirajte koristeći jezik ljubavi svog partnera, kako biste stvorili „rezervoar“ dobre volje i energije, koji vam može poslužiti kada ste u deficitu sa razumevanjem u nekom budućem nesporazumu.

Postavljanje granica

To što druga osoba izražava želju ili ima potrebu, ne obavezuje vas automatski da ispunite njena htenja. Možda je vođenje računa o važnim datumima za vas razuman zahtev, ali neki drugi zahtev vam se može činiti nerealnim ili prelaziti vaše lične (ili profesionalne) granice. Ako ćete se zbog ispunjavanja nečijeg zahteva osećati ljuto, ogorčeno, uznemireno, na duže staze to samo može naškoditi vašim odnosima. Mnogo je zdravije i daje veće šanse da povećate poverenje i intimnost, ako postavite i držite jasne granice. Proaktivno raspravljanje o vašim zabrinutostima iz perspektive vaše unutrašnje istine, rad na saradnji i pronalaženju srednjeg rešenja, podstaći će zajedničko učenje i razvoj, a time i otpronost u vezi.

Nastavite sa učenjem i vežbanjem

Rođendanski primer je prilično plastičan i diferenciran, ali u odnosima sa voljenom osobom i bliskim osobama, biće mnogo suptilnih, slojevitih zahteva i potrebama, koje nije tako lako shvatiti i ispuniti, a možda ih je teško i definisati i artikulisati. Ponekad ćete morati da koristite empatiju, ali i detektivske veštine i senzore, da biste iz ponašanja i nagoveštaja druge osobe shvatili o čemu se radi. Nema egzaktne nauke čija pravila i iskustva možete slediti, pa je potrebno mnogo razgovora, eksperimentisanja, posmatranja i samoispitivanja, da biste oboje otvorili svoje umove i srca i pronašli rešenja koja zadovoljavaju vaše potrebe. Ali dublje poverenje i intimnost, vredni su napora koje morate uložiti da biste dostigli nivo na kome se osećate povezanije i sigurnije i da biste stvorili bogat i ispunjavajući život za sebe i one oko sebe.

Pročitajte i ovo: Kako da bolje slušate

Naslovna fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.