Zašto žene starije od 40 godina teško “skidaju” stomak
Pored svih ostalih tegoba, u menopauzi se možete ugojiti – može se javiti neutoljiva žudnja za slatkišima i slanim grickalicama koju ranije niste imali, a sve što pojedete, „lepi“ vam se najviše za stomak. Možete pokušati sa strategijama koje su ranije uspevale – i možete otkriti da one više nisu tako efikasne. Subjetkivni osećaj je da za nedelju dana možete dodati 5 kilograma, dok za mesec dana možete izgubiti jedva kilogram. Dodatna težina vas dodatno nervira i iscrpljuje, pored svih ostalih simptoma menopauze, koji počinju da se pojavljuju. Sva odeća vam odjednom postaje tesna, osećate se naduveno i neudobno vam je u sopstvenom telu.
Ali, stomak nije samo estetsko pitanje i naglo povećanje telesne težine u periodu menopauze, nije samo neprijatno i neudobno, nego povećava rizik od dijabetesa i kardiovaskularnih oboljenja. A kada se zabrinete za svoje zdralje i počnete da vodite računa o ishrani, kontrolišete unos kalorija i pojačate vežbanje, možete se suočiti sa potpunim neuspehom i iskusiti osećanje bespomoćnosti. Kilogrami se istope, ali samo privremeno, a onda se vrate – sa dodatkom! Kad se obratite lekaru, može vam reći da je povećanje telesne težine zbog hormonskih promena nešto sa čim morate naučiti da se nosite, da smanjite unos kalorija, vežbate i više se krećete – što vas može dovesti do očajanja. Sve to već radite, a ništa ne pomaže.
Žene starije od 40 godina širom sveta ostaju zbunjene i frustrirane zbog suočavanja sa naglim povećanjem telesne težine i mnoge odustaju od borbe protiv dodatnih kilograma, jer veruju da jednostavno moraju da žive sa tim. Ali, da li je gojenje zaista neizbežno u srednjim godinama, i da li zaista morate nositi taj stomak, kao obeležje svojih godina?
Istina je da nekoliko pogrešnih uverenja spračava žene srednjih godina da zadrže vitku liniju i zdravlje.
Jedno od tih uverenja je da je dovoljno da sagorevate više kalorija, nego što unosite, da biste izgubili kilograme. Tako je i bilo u vašim dvadesetim – mogli ste da živite od hamburgera i čokolade i da vam farmerice ne postanu tesne, sve dok redovno idete u teretanu. I to je funkcionisali i u tridesetim. Međutim, posle 40, stvari počinju da se menjaju. Metabolizam se usporava za oko 10 posto, svake decenije posle 20. godine. Posle 40. opada i nivo estrogena, počinje menopauza i kod polovine žena u ovim godinama, metabolizam je sasvim usporen i sposobnost sagorevanja kalorija je za tridesetak procenata manja. Nije ni čudo što ne možete da „smaknete“ stomak, ni dijetom, ni vežbanjem.
Pročitajte i ovo: Hrana koja ubrzava starenje kože i zamena za nju
Osim toga, sa godinama se podiže nivo kortizola, što dovodi do žudnje za slatkišima i grickalicama, a rezultira višim nivoom šećera u krvi i višim krvnim pritiskom. I ovde se otvara – i zatvara – začarani krug. Morate vežbati duplo više, da biste sagoreli isto onoliko kalorija, koliko ste vežbanjem sagorevali kada ste bili mlađi, ali pojačan napor dovodi do veće žudnje za hranom koja goji. Kada shvate da teretana ne daje iste rezultate kao ranije, žene se mogu fokusirati na restriktivne dijete, što dovodi do još jedne zablude.
Samo treba da izbacite ugljene hidrate i počećete da mršavite – jer šta bi drugo moglo da bude uzrok gojenju? Dakle, ako se odreknete testeninite i slatkiša, sigurno ćete izgubiti višak kilograma. A tada se suočite sa neuspehom ove strategije. Uprkos opštem uverenju da je odbacivanje ugljenih hidrata rešenje za suvišne kilograme, za žene starije od 40 godina dijete bez ugljenih hidrata su obično mučenje i gubljenje vremena, jer stomak tvrdoglavo ostaje, čak i kad vam uspe da izgubite neko kilo. Što je još gore, nakon ovakvih dijeta, ne samo što se kilogrami brzo vraćaju, već se i povećavaju. To se dešava zato što povećanje telesne težine u srednjim godinama ima manje veze sa vežbanjem i ishranom, a mnogo više sa razvijanjem nepoželjnih bakterija u sistemu za varenje.
U organizmu postoje dve vrste bakterija – dobre (Bacteriodetes) i loše (Firmicutes), a njihova ravnoteža igra ključnu ulogu u regulisanju metabolizma, skladištenju masti i hormonskom odgovoru. Kako se približavamo menopauzi i opadajući nivoi estrogena menjaju odnos F/B u našim crevima, postaje mnogo teže očuvati vitkost, bez obzira na dijetu.
Istraživanja su otkriva da organizam ljudi koji imaju višak kilograma sadrži skoro 90 procenata manje dobrih bakterija, nego organizam mršavih osoba, kao i da porast loših bakterija dovodi do većeg unosa kalorija. Prekomerni rast loših bakterija utiče na organizam tako da on počinje da skladišti više kalorija, nego što troši, što dovodi do značajnog povećanja masnoće. Jednostavnije rečeno, nije važno koliko uspevate da redukujete ishranu, potrebno je da prvo uspostavite bakterijsku ravnotežu u crevima, da bi se sprečilo zadržavanje masti. To je razlog zbog koga ne uspevate da izgubite stomak, ma koliko smanjile unos ugljenih hidrata – čak i kad izgubite nekoliko kilograma, telo se ne vraća u svoj prethodni oblik.
Uverene da će im i stomak splasnuti, ako izgube kilograme, žene su u zabludi! Nadut stomak ne mora da znači da imate višak kilograma, već da u vašem organizmu preovlađuju loše crevne bakterije. Prekomerni rast nezdravih bakterija izaziva nakupljanje gasova u tankom crevu, što može dovesti do neprijatnog nadimanja, a kad vam je stomak kao balon, imate utisak da nosite veću težinu od one koju realni imate.
Zato dijete i vežbanje ne pomažu ženama u menopauzi da izgube višak kilograma i da sravne stomak – radi se o crevnoj flori, odnosno, poremećenoj ravnoteži između dobrih i loših bakterija, koju je potrebno povratiti. Kako to da učinite?
Pročitajte i ovo: Tri faze menopauze (odgovori na najčešća pitanja)
Najbolji način da uspostavite ravnotežu crevne flore jeste upotreba probiotika, koje možete uneti i kroz hranu, kao što je jogurt, kefir, kombuha. Ipak, nisu svi probiotici isti i za kontrolu težine bi trebalo da znate kako da izaberete pravi – postoji jedinstvena vrsta probiotika koji ublažavaju žudnju, ubrzavaju metabolizam, upravljaju apsorpcijom kalorija i razgrađuju masne ćelije. Probiotici su žive bakterije i kvasci koje spadaju u dobre bakterije, uspostavljajući ravnotežu u digestivnom traktu.
Postoje različite vrste probiotika, a sve one dolaze iz dve grupe:
Lactobaillus je probiotik sa kojim se najčešće srećemo, i sadrži ga jogurt i druge fermentisane namirnice. Uglavnom pomaže kod dijareje i intolerantnosti na laktozu.
Bifidobacterium se nalazi u nekim mlečnim proizvodima i olakšava simptome sindroma iritabilnog creva i druge bolesti.
Važno je pomenuti i Saccharomices boulardii, kvasac koji se nalazi u probioticima, koji pomaže kod problema sa probavom.
Probiotici pomažu da hrana prođe kroz stomak, tako što utiču na nerve koji kontrolišu kretanje creva. Osim digestivnih problema, istraživanja su pokazala da su probiotici korisni i kod urinarnog i vaginalnog zdravlja, ekcema, alergija i prehlada, oralnog zdravlja.
Za ubrzavanje metabolizma i regulisanje telesne težine, potrebni su vam termogeni probiotici, a najbolji sojevi za zdravlje žena koje se bore sa viškom kilograma u menopauzi su sledeći:
Lactobacillus gasseri – soj probiotika pomaže u smanjenju redukcije masnoće koja se sakuplja na stomaku u menopauzi. Smanjenje telesne masnoće može se očekivati posle tri meseca upotrebe.
Bifidobacterium breve – ovaj termogeni probiotički soj pomaže u povećanju mišićne mase, prirodno podstičući metabolizam. U srednjim godinama mišićna masa opada, što utiče na sposobnost sagorevanja viška kalorija, koju ovaj probiotik može pokrenuti.
Bifidobacterium lactis – probitok koji pomaže u upravljanju indeksom zdrave telesne mase. Stomak se smanjuje i masne naslage se tope, tokom tri meseca upotrebe, pokazala su istraživanja.
Na domaćem tržištu postoji ponuda termogenih probiotika, kao i drugih prirodnih proizvoda za ublažavanje simptoma menopauze – raspitajte se u apotekama, ili sprovedite malo onlajn israživanje, kako biste pronašli proibotik koji vam odgovara.
Naslovna fotografija: unsplash.com
Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.