Da li zbog vremena za sebe žrtvujete odmor i san (i kako da se drugačije organizujete)?

Često se osećamo kao da dan ne traje dovoljno dugo i da 24 sata nije dovoljno ni da uradimo sve što treba, a kamoli da u gustom rasporedu pronađemo vreme za sebe.

Samoća i privatnost su luksuz koji sebi često ne možemo da priuštimo, razapeti između posla i porodice – uvek je nešto preče i nečije potrebe su važnije od naših. I ono što obično radimo je jedino što nam pada na pamet – žrtvujemo san, da bismo stvorili vreme za sebe. Pomišljamo da je spavanje ionako gubljenje previše vremena koje bismo mogli da provedemo u opuštanju na drugi način, makar to bilo čitanje ili gledanje serija, što inače činimo pred spavanje. Legnemo u krevet sa zanimljivim štivom u rukama, ili počnemo nešto da gledamo i, iako nas oči peku, trudimo se da pročitamo poglavlje do kraja ili uključujemo još samo jednu epizodu. Svesno to radimo, jer smo već naučili da nešto uvek trpi zarad nečeg drugog i da se nečega moramo odreći, da bismo nešto imali. I procenjujemo da je žrtvovanje sna vredno trenutaka koje provodimo u kratkom begu od realnosti, iako znamo kako ćemo se ujutru osećati.

Možda i osećamo krivicu što sebi uskraćujemo san, ali ne vidimo drugi način. Preko dana nemamo ni trenutak slobodnog vremena i potrebno nam je da osećamo da imamo kontrolu nad svojim životom i da ne moramo samo ono što moramo – taj mali buntovnički čin plaćamo umorom i neispavanošću, a to je cena koju poznajemo. Samo, u toku godina, ona je sve veća i vreme za sebe koje odvajamo od spavanja je sve skuplje.

Budimo se neispavani i borimo se sa umorom celog dana i jedva čekamo veče, da svi zaspe i ostave nas na miru sa našim malim porokom – da, vreme za sebe koje provodimo na ovaj način vremenom poprima oblik zavisnosti. Menjamo san i odmor za malo odugovlačenja i nategnutog osećanja da time nagrađujemo sebe. I nije nam dobro.

Ova pojava je toliko rasprostranjena, da je u novije vreme prepoznata kao revenge sleep procrastination – termin prvobitno skovan u Kini, koji se u engleskom prevodu koristi širom sveta. Upuštamo se u osvetničko odlaganje sna, da bismo u zauzetom i stresnom danu imali malo vremena za sebe i svoja zadovoljstva.

Svesni smo da odlaganje odlaska na spavanje ima negativne posledice i verovatno želimo da promenimo svoje ponašanje, ali ne vidimo kako bismo smanjili dnevne obaveze. Jedino preostaje da se odreknemo i tog ukradenog zadovoljstva i da prosto ukinemo vreme za sebe – a to nas ljuti. Ponekad i ne radimo nešto u čemu uživamo, ali prosto i dalje odlažemo spavanje, verujući da smo navikli i da je pet sati spavanja sasvim dovoljno da se odmorimo (iako se ne osećamo odmorno).

A posledice vremenom počnu da se pokazuju u vidu stalnog osećanja iscrpljenosti, depresije, loše koncentracije, rasejanosti, visokog krvnog pritiska, preosetljivosti (loše regulacije osećanja).

Pročitajte i ovo: Praktični načini da se oslobodite krivice i prestanete da se osećate loše

Kako da pronađete vreme za sebe bez odlaganja sna

Napravite plan i ubacite vreme za sebe

Svi imamo svega 24 sata na raspolaganju, ali neki urade više od drugih – razlika je u planiranju i upravljanju vremenom.

Pravljenje rasporeda možda izaziva buntovničko raspoloženje i ljuti vas – ne želite da živite kao robot, želite malo spontanosti i bezbrižnosti u životu! Ali, plan će vam zapravo pomoći da postavite prioritete i održite granice, jer u njega treba da ubacite i vreme za sebe (koje ne uključuje aktivnosti zbog kojih odlažete spavanje). Dakle, promenite sadržaj i unesite u raspored vreme za sebe koje ćete provesti van kuće u drugim inspirativnim i energizujućim aktivnostima. Preuzmite na sebe večernju šetnju psa, ili krenite na jogu ili na radionicu koju želite da pohađate – bićete zahvalni sebi kad shvatite kako vas ovako organizovano vreme za sebe ispunjava. Čitajte dok pijete kafu, u prevozu, ili uveče dok ostali gledaju TV ili se bave nekim svojim aktivnostima. Ograničite gledanje serije na jednu epizodu i vikendom se „počastite“ sa nekolko epizoda. Rasporedite kućne poslove, kako biste se rasteretili i imali više vremena za sebe.

Osmislite večernju rutinu i pridržavajte je se

Odredite vreme za odlazak na spavanje u odnosu na vreme za buđenje i postarajte se da imate osam sati sna. Pred spavanje se umijte, operite zube, istuširajte, namažite se hranljivim kremama i losionima (posvetite se nezi), razmislite o zadacima za sledeći dan (proverite raspored), a kad legnete pustite umirujuću muziku ili vođenu meditaciju za opuštanje, koja će vas uvesti u san. Ugasite sva svetla, da bi mozak primio signal i poručio telu da je vreme za opuštanje i spavanje. Disciplinovano praćenje rutine koja vam odgovara pomoći će vam da ustanovite vreme spavanja i da se noću odmorite. Uverite se da poslednji sat pred spavanje provedete bez ekrana, kako bi se mozak umirio i spremio za laku noć.

Koristite tajmere za spavanje

Ako je telefon vaš glavni porok kada odvajate vreme za sebe od spavanja, podesite tajmer – to znači da će se u određeno vreme telefon isključiti, zaključati neke aplikacije, a ekran će posiveti. Pametni telefon će vas praktično primorati da se odjavite za taj dan i da sklopite oči. Ako osećate da vam je slaba kontrola (ima dana kada će unutrašnji buntovnik želeti da ostane budan i pokušati da sprovede osvetničko odlaganje sna), tajmer može da vam pomogne.

Ograničite unos kofeina

Telu je potrebno oko 10 sati da potpuno izbaci kofein iz sistema, a pošto je kofein stimulus, to znači da će tokom tih desetak sati aktivnost u mozgu i nervnom sistemu biti pojačana. Dakle, ako idete na spavanje oko ponoći, poslednju kafu možete popiti posle ručka.

Kvalitetno vreme za sebe i kvalitetan san

Povremeno prepuštanje skrolovanju i gledanju omiljenih emisija na kraju dana mogu biti opuštajući, ali ako postanu navika zbog koje odlažete spavanje, to nije kvalitetno vreme za sebe koje želite. To vreme možete osmisliti tokom dana, uvodeći druge sadržaje, koji će vam doneti osećaj da ste uradili za sebe nešto korisno i pozitivno. Nemojte se oslanjati na to da ćete nadoknaditi propuštene sate sna ako vikendom spavate malo duže i nemojte uveravati sebe da se možete navići na nekoliko sati spavanja tokom noći. Kvalitetan noćni san je nazemenljiv, a kada ste odmorni (umesto tromi, iscrpljeni i spori) imaćete više energije i volje da ispunite svoj raspored, da ne preskačete vreme za sebe koje ste zacrtali i da održite granice koje ste postavili ukućanima i sami sebi.

Pridržavanje dnevnog plana će učiniti da se dobro osećate zbog sebe, a vaši mali noćni poroci će se pretvoriti u prave poslastice, kad ih sebi ograničite i ne dozvolite da postanu zavisnički obrazac ponašanja.

Pročitajte i ovo: Kako da nađeš vreme za sebe, bez griže savesti

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.