Anti-aging mitovi koje treba da odbacite

U nastojanju da održite zategnutost kože i izgledate mlađe, možete birati najskuplje proizvode, praktikovati anti-aging savete i očekivati čuda – koja se ne dešvaju. Da biste se pravilno negovali, razmotrite stavove stručnjaka, dermatologa i plastičnih hirurga o mitovima u koje većina žena veruje i koje treba da odbacite.

Opšteprihvaćena anti-aging uverenja koja su pogrešna:

Anti-aging tretmane treba započeti kad se pojave bore

Da biste započeli preventivnu negu, ne treba da čekate da se pojave bore – delotvornije je redovno hraniti kožu i održavati nivo proizvodnje kolagena, nego umanjiti i ispeglati bore, kada se one već pojave. Fine, tanke linije u uglovima očiju, ispod očnih kapaka, oko usana i na čelu, mogu se pojaviti već oko dvadesete i nikada nije suviše rano ustanoviti anti-aging rutinu. Dobar start može napraviti veliku razliku, kada nivo prirodnog kolagena počne da opada i kada koža počne da gubi elastičnost, kažu stručnjaci. Osim toga, bore nisu jedini uočljivi znak starenja kože – obratite pažnju na suptilan gubitak volumena (podočnjaci, upali obrazi) i tamne mrlje na koži!

Mladolik izgled i starenje određuju geni

Starenje kože je uslovljeno i unutrašnjim i spoljašnjim faktorima, tako da se produžena mladolikost vaše majke (ili utisak da je ostarila pre vremena), neće nužno pokazati na vašoj „vremenskoj liniji“. Zaista možete imati dobru genetsku predispoziciju za dugotrajnu vitalnost i mladolikost, ali ne zaboravite spoljašnje faktore koji mogu ubrzati proces starenja i koji su se promenili u odnosu na vreme u kome je vaša majka dostigla srednje godine. Pre svega, to je ultravioletno zračenje, koje ranije nije bilo tako snažno, kao i nivo zagađenja vazduha, koji je veći nego ikada. Čak i ako imate dobru genetiku, spoljašnji faktori mogu uticati na ubrzano starenje kože. Imajte u vidu i stres – najrasprostranjeniji uzrok svih psihičkih smetnji i fizičkih promena u savremenom načinu života.

Hemijski piling je štetan anti-aging tretman

Ako strahujete od invazivnosti hemijskog pilinga, ne odbacujte ovaj tretman bez razmišljanja. Kozmetička tehnologija je mnogo napredovala (zajedno sa medicinom) i duboki hemijski pilinzi koji su se ranije koristili i koji su mogli na duže staze da loše utiču na kožu, sada su izmenjeni i mnogo nežniji. Oni ne izazivaju nikakvu štetu, ako se pravilno koriste, a to znači da, ako se odlučite za ovakav tretman, treba da se obratite iskusnom plastičnom hirurgu, koji će vam podrobno objasniti sve nedoumice i ponuditi tretman koj odgovara vašem tipu kože.

Pročitajte i ovo: Kako da brinete o svojoj koži posle 40.

Krema za sunčanje se koristi samo kada se sunčate

Nije pametno štedeti na zaštitnom faktoru, zapravo, kremu za sunčanje treba svakodnevno koristiti i smatrati je delom procedure šminkanja, bez obzira na godišnje doba i na to da li dan provodite u zatvorenoj prostoriji, ili se izlažete suncu. Postoje dve vrsta UV zračenja, upozoravaju stručnjaci, a to su UVA i UVB zraci. UVA zračenje je generalno povezano sa starenjem ćelija kože i ima tendenciju da uzrokuje bore, fleke i druge znake oštećenja, koje koža trpi prilikom izlaganja suncu. UVB zraci su opasniji – oni su glavni uzrok opekotina od sunca, direktno oštećuju DNK u ćelijama kože i povezani su sa karcionomom kože. Staklo na prozorima (automobila, kuće, kancelarije) uglavnom blokira većinu najopasnijeg zračenja, ali ne predstavlja zaštitu od UVA zraka, kojima ste izloženi i u zatvorenom prostoru.

Sako: Mona, Košulja: Lindex, Šešir: Ercegovac, Ogrlica i minđuše: Swarovski

Očekujete da odmah vidite rezultate anti-aging tretmana

Sredstva za zatezanje kože uglavnom se reklamiraju tako da verujete da će njihovo dejstvo biti odmah vidljivo, i ako koristite neki serum ili kremu desetak, petnaest dana bez vidljivih rezultata, možete se obeshrabriti, pomisliti da ste prevareni i da sredstvo „ne radi“ i odustati. Efekti će izostati i ako sredstva koristite samo povremeno i neredovno – jer zaboravljate da ih nanesete, zato što ne vidite njihovo dejstvo. Stručnjaci kažu da se rezultati redovnog anti-aging tretmana mogu očekivati tek posle mesec dana, a tada treba i dalje nastaviti sa negom, jer se proces starenja kože nije zaustavio, samo su njegovi efekti smanjeni. Nega kože nije trka na sto metara, nego maraton i kada isprobavate neko sredstvo, potrebno je nekoliko nedelja, pa čak i nekoliko meseci, da primetite prednosti. Nešto najbliže trenutnom efektu što možete dobiti, jeste piling koji uklanja mrtve ćelije i posle koga lice odmah deluje osveženo, ili tretman hijaluronskom kiselinom, koji daje brzi efekat hidratacije i „popunjavanja“.

Skupi anti-aging tretmani i proizvodi su efikasniji

Visoka cena ne garantuje da će proizvod biti efikasan, tako da ne treba da birate najskuplje tretmane i proizvode, u (pogrešnom) uverenju da su oni najbolje što možete dobiti. Uprkos tome što mnogi veruju da se moraju podvrgnuti skupim Anti-Aging tretmanima, često su najjednostavnija sredstva i najefikasnija. Na primer, svakodnevna upotreba neke obične kreme za sunčanje i hidratantne kreme na duge staze daju mnogo bolji rezultat nego povremeni skupi tretmani.

Noćna anti-aging rutina je važnija od jutarnje

Pošto znate koliko je dobar san važan za vaš izgled i opšte blagostanje, možete pomisliti i da je noćna nega bitnija i usredsrediti se na noćnu ishranu kože. Međutim, vaša koža ima različite potrebe danju i noću – preko dana joj je potrebna zaštita, dok se noću koža obnavlja i potrebni su joj proizvodi koji podržavaju regeneraciju. Ujutru, kožu zaštitite UV kremom, odnosno, odgovarajućom kozmetikom, a uveče je temeljno očistite i nanesite neku kremu za ishranu i regeneraciju kože.

Pročitajte i ovo: Dar prirode za brigu o sebi – čudesna aloe vera

Retinol treba da se koristi svakodnevno da bi delovao

I jeste tačno – i nije. Možete koristiti proizvode sa retinolom svakodnevno, ali neki tipovi kože ne mogu tolerisati tako čestu upotrebu. U prve dve do četiri nedelje, koža prolazi kroz proces retinizacije – prilagođavanja ćelija na retinoide, tokom koga se obično javlja crvenilo, suvoća, svrab i ljuštenje. Zato retnizaciju treba sprovoditi postepeno, sa manjim dozama retinola, ili primenjivati tretman svakog drugog dana, kako bi koža imala vremena da se prilagodi. Sa povećanjem tolerancije kože, treba povećavati i upotrebu retinola, ali ako primetite da česte doze i dalje izazivaju iritaciju, najbolje je da nastavite istim, laganim tempom. Pozitivne efekte možete primetiti tek posle 12 nedelja!

Što više vode pijete, utoliko bolje

Velike količine vode mogu pomoći u čišćenju kože i podržati vaše anti-aging tretmane, široko je prihvaćeno uverenje. Međutim, nema podataka koji ovo uverenje čine legitimnim i nema dokaza da je potrebno osam čaša vode dnevno, da biste održali hidrataciju kože, niti je dokazano da je štetno unositi manje količine vode. Odnos tečnosti i elektrolita u vašem krvotoku mora biti u ravnoteži, jer kada je poremećen (prekomernom hidratacijom), može dovesti do ozbiljnog pada nivoa natrijuma (hiponatremija), što ima štetne posledice po zdravlje. Jedini i dalje ispravan savet je – pijte vodu kad god osetite potrebu i dajte prednost vodi, u odnosu na druge napitke.

Ako anti-aging tretman peče – znači da radi

Ako vas koža peče, kada koristite neki tretman, to nije isto kao kada vežbate, pa vas „peku“ mišići. Osećaj pečenja znači da je koža iritirana i ukazuje na poremećaj PH ravnoteže, izazvan suviše „oštrim“ proizvodima. Iritirana koža ima slabiju zaštitu, podložnija je aknama, flekama, isušivanju i starenju. Hranite svoju kožu proizvodima koji čuvaju njena prirodna zaštitna ulja, umesto da ih uklanjate, savetuju stručnjaci!

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.