Uključite se u borbu protiv raka dojke – da li ste već obavili mamografiju?

Oktobar je međunarodni mesec borbe protiv raka dojke i obeležava se u mnogim zemljama, sa ciljem da se skrene pažnja na rasprostranjenost ove bolesti i podigne svest o značaju prevencije i ranog otkrivanja. Rak dojke izlečiv je u 90 posto slučajeva, kada se otkrije na vreme.

U Evropi i svetu brojke su visoke, a Srbija ne zaostaje – u našoj zemlji, rak dojke je vodeći maligni uzrok oboljevanja i prevremene smrti žena i, prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje, registrovano je 4368 novoobolelih žena i 1782 smrtna ishoda.

Zbog važnosti ranog otkrivanja bolesti, ženama se preporučuje redovna mamografija, počev od 40. godine, jer istraživanja pokazuju da sve više žena oboljeva pre menopauze.

Borba protiv raka dojke – činjenice koje treba da znate

Rana dijagnoza – bolja prognoza

Kada se rak dojke otkrije u začetku, ishodi su mnogo bolji. Zahvaljujući većoj svesti i savremenoj tehnologiji, bolest može biti uhvaćena i zaustavljena u ranoj fazi.

Od velike važnosti je poznavanje svog statusa rizika, koji se procenjuje genetskim testiranjem, odnosno, procenom porodične istorije. Na osnovu nivoa rizika i godina, lekari mogu napraviti plan redovne kontrole.

Kada se rak dojke otkrije u kasnijoj fazi, postoji povećan rizik od metastaza, širenja na druge oblasti tela (limfni čvorovi, pluća), a tada je lečenje komplikovanije, a stopa izlečenja niža.

Rak dojke i rano otkrivanje

Za žene sa prosečnim rizikom, redovna godišnja kontrola (mamografija) trebalo bi da počne sa 40 godina. Žene sa većim rizikom od raka dojke treba češće da se kontrolišu i urade dodatna snimanja.

Jedan od faktora koji mamograf otkriva je gustina tkiva dojke – kada u dojkama ima više vlaknastog ili žlezdanog tkiva, nego masnoće. Prema iskustvu lekara, gusto tkivo je povezano sa većim rizikom od raka dojke. Naučnici ne znaju sa sigurnošću zašto je to tako, ali ovaj faktor utiče na kvalitet mamografije. Gustina tkiva otežava detekciju potencijalne mase ili abnormalnosti, pa se zbog toga preporučuje i ultrazvuk dojke.

Samosvest i redovno praktikovanje samopregleda, pomoći će da na vreme uočite bilo kakve promene i obratite se lekaru.

Haljina: XYZ Elisabetta Franchi, Naočare: P…S… Fashion, Torba: Cortefiel

Pročitajte i ovo: Nova kampanja za prevenciju raka dojke – Pregledaj se! Meni za ljubav

Prevencija za osobe sa visokim rizikom

Žene sa visokim rizikom od raka dojke, treba da započnu snimanja mnogo ranije – počevši od 30 godina. U grupu visokog rizika spadaju žene sa ličnom istorijom kancera dojke, genetskom mutacijom (BRCA1 i BRCA2) ili bliskim rođakom sa genetskom mutacijom (koja se otkriva genetskim testiranjem), istorijom terapije zračenja u predelu grudi između 10 i 30 godina. Retke bolesti, kao što su Li Fraumenov sindrom, Kaudenov sindrom i BRR sindrom (kao i bliski rođaci sa ovim sindromima) takođe predstavljaju visok faktor rizika za oboljevanje od raka dojke.

Rak dojke i mastektomija

Mastektomija, potpuno uklanjanje dojke, nije jedina opcija za potpuno izlečenje. Kada su hirurške intervencije u pitanju, postoji delimična mastektomija, lumpektomija (procedura kojom se uklanja kancerozno tkivo, dok se zdravo tkivo dojke štedi što je više moguće), kao i oblici mastektomije koji uklanjaju tkivo, ali ostavljaju bradavice i kožu, kako bi rekonstrukcija bila kompletna. Rekonstrukciju dojke je moguće obaviti u istom zahvatu, prilikom uklanjaja tkiva zahvaćenog kancerom.

Pored hirurških zahvata, postoje i druge metode, kao što su određeni lekovi za blokiranje estrogena, koji ženu uvode u privremenu menopauzu, dok lečenje traje.

Posle hirurškog zahvata, obično se nastavlja sa zračenjem, hemioterapijom i hormonskom terapijom, u kombinaciji, ili pojedinačno, u zavisnosti od stadijuma bolesti.

Rak dojke ne pogađa samo žene

Iako se u najvišem procentu rak dojke dijagnostikuje kod žena, on se može javiti i kod muškaraca. Pošto postoji tendencija da se smatra „ženskom bolešću“ dijagnoza kancera dojke kod muškaraca često kasni. Iako je retka, ovu mogućnost ne treba zanemariti i prevideti.

Rizik od oboljevanja se može smanjiti

Redovni pregledi koji odgovaraju vašem nivou rizika su dobra prevencija, ali i vaš način života može smanjiti rizik od raka dojke. Odaberite zdrav životni stil i održavajte zdravu težinu – podaci pokazuju da je povećanje telesne težine u odraslom dobu povezano sa višom stopom raka dojke. Vežbajte redovno i smanjite upotrebu alkohola na jedno alkoholno piće dnevno – najbolje je da potpuno izbacite konzumiranje alkohola.

Holistički i energetski pristup dijagnostikovanju i zdravlju, upućuju i na to da je emocionalno zdravlje od vitalne važnosti – potisnuta, nerazrešena i neprihvaćena bolna osećanja gomilaju se u predelu srčane čakre (emocionalnog energetskog centra) i ove energetske blokade utiču na srce, pluća i dojke.

Medicina se lagano kreće u pravu holističkog pristupa zdravlju, ali vi je nemojte čekati – bavite se sobom na svim nivoima, osvešćujte svoje potisnute sadržaje i održavajte ravnotežu duha i tela.

Pročitajte i ovo: Never tell me the odds – blog Jelene Radulović, koja je pobedila rak dojke

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.