Zbog čega vam je potrebna kontracepcija u menopauzi

Posle tridesete godine, plodnost počinje da opada, stav je lekara – šanse da zatrudnite bez lekarske pomoći do 45. godine vrlo su male. Ali, one nisu nepostojeće. To znači da je kontracepcija bitna i u srednjim godinama i možda ćete morati da koristite efikasnu kontrolu rađanja duže nego što mislite.

Ženska iskustva u periodu kada menstruacije postanu neuredne, da izostaju, odnosno da se pojavljuju sa dva, tri meseca pauze, vrlo su stresna. Veliki broj žena u srednjim godinama je zabrinuto zbog moguće trudnoće i to nije samo zdravstveno, već i emocionalno i moralno pitanje. Ako zatrudnite sa 45, to je istovremeno i blagoslov i ogroman teret. Poslednja prilika da rodite dete, pre nego što se sistem ugasi. Nema žene koja ne razmatra ovu mogućnost, suočavajući se sa predstojećom menopauzom, gubitkom reproduktivne moći i starošću. Istovremeno, one su svesne koliko bi bilo teško ili nemoguće uklopiti materinstvo u svoj stil života i obično nisu spremne da ga menjaju. Već imaju odraslu decu, ponovo osvajaju svoju nezavisnost, cene svoju udobnost i nisu spremne da se „vraćaju u pelene“. Osim toga, žene razmišljaju o tome kako to nije fer prema detetu koje bi potencijalno donele na ovaj svet – ono ne bi imalo mladu majku, koja će verovatno dovoljno poživeti da postane baka i možda će prerano ostati bez njene podrške i pomoći.

Svaki put kad menstruacija izostane mantrate u sebi „samo da nisam trudna, samo da nisam trudna“ ne zato što to ne bi bio lep osećaj (jer verovatno bi), nego zato što bi bilo previše teško suočavati se sa odlukom šta da radite (a već znate šta biste morali da odlučite).

Zato vam je potrebna kontracepcija – zbog vaše mentalne stabilnosti i mirne savesti, čak i više nego zbog zravlja, još dosta dugo. Sve dok ne prođe godinu dana od poslednjeg ciklusa i dok niste sasvim sigurni da je vaše reproduktivno doba prošlo.

Tranzicija ka menopauzi može trajati godinama – menstruacije mogu postati ćudljive, tako da više ne možete da se oslonite na svoj menstrualni kalendar, a da se još niste približile četrdesetoj. Pouzdana kontracepcija postaje dvostruko važnija, kada kalendar postane nepouzdan.

Pročitajte i ovo: Žensko zdravlje i blagostanje – pitanja kojih svaka žena treba da bude svesna

Kontracepcija u srednjim godinama

Možete birati metode kontrole rađanja koji su vam najudobniji. Možete i dalje koristiti kondom, ako je to ono što vam pruža najveći osećaj sigurnosti i najveću udobnost, a možete koristiti razne vrste pilula i spirala.

Hormonska kontracepcija u vidu kombinovanih estrogen-progesteron tableta ili mini-pilula sa progesteronom, služi da zaustavi ili smanji ovulaciju, da zgusne sluz na ulazu u grlić materice, kako bi se stvorila barijera za spermu i istanji sluzokožu materice, kako bi se smanjile šanse da se plod „zakači“.

Za uzimanje pilula, kombinovanih ili mini-pilula, neophodno je da se posavetujete sa ginekologom. Ukoliko imate visok krvni pritisak ili dijabetes, kombinovana pilula nije preporučljiva opcija. Mini-pilula može biti dobra ako ne možete da uzimate estrogen zbog istorije krvnih ugrušaka ili moždanog udara.

Hormone možete primati i u vidu injekcije, ili hormonskih flastera, a možete izabrati i hormonsku (ili nehormonsku) spiralu. Spirala je obično u obliku slova T i lekar je ugrađuje u vašu matericu, na brz i lak način. Spirale mogu biti dugoročna kontracepcija, sa trajanjem od tri do deset godina, u zavisnosti od vrste.

Hormonska spirala lagano otpušta progesteron, a nehormonska je obično presvučena bakrom. Hormonska se prepouručuje za regulaciju obilnog ili nepravilnog krvarenja koje možete imati tokom perimenopauze.

Ostale mehaničke metode su barijerna kontracepcija (uključujući i kondom), na primer, dijafragma sa spermicidom, spermicidni sunđer, ili cervikalna kapa i kao sredstva kontrole rađanja mogu biti manje efikasna od pilula. Kondomi, međutim, pružaju zaštitu od polno prenosivih infekcija.

Sterilizacija je trajni oblik kontrole rađanja i njoj se mogu podvrgnuti i žene i muškarci. Smatra se da je vazektomija– podvezivanje semenovoda – jednostavniji zahvat za muškarce, nego što je podvezivanje jajovoda kod žena.

Pilula za dan posle zapravo nije kontracepcija – to je „hitna pomoć“ u slučaju kada ste imali rizičan seks i nikako ne želite da se kockate sa mogućim posledicama. Obično ih možete nabaviti u slobodnoj prodaji i imati „za svaki slučaj“. Ova pilula će izazvati menstruaciju u svakom slučaju, a ako je jajna ćelija oplođena, to će biti indukovan „spontani“ pobačaj i nećete zapravo ni znati da li ste bili trudni.

Zašto su hormonske pilule najbolji izbor

Oralna kontracepcija u srednjim godinama je najpreporučljiviji izbor iz više razloga. Osim što sprečavaju neželjenu trudnoću, pilule regulišu menstrualni ciklus, obezbeđuju redovne ujednačene doze hormona, održavajući u vašem organizmu ravnotežu koja pomaže da izbegnete gubitak gvožđa i anemiju, smanjite rizik od raka jajnika i materice, sačuvate gustinu kostiju, smanjite neprijatne simptome perimenopauze kao što su valunzi, noćno znojenje i glavobolje. Oralna kontracepcija takođe utiče na čistoću i sjaj kože (u perimenopauzi se mogu javiti akne) i zaustavlja rast neželjenih dlačica na licu i telu.

Naravno, pod uslovom da vaše zdravstveno stanje ili istorija medicinskih stanja ne predstavljaju kontraindikaciju za uzimanje pilula. Takođe, imajte u vidu i da hormonska kontracepcija može maskirati simptome perimenopauze i kombinovante tablete mogu dovesti do nečega što se zove krvarenje povlačenja. To znači da nastavljate da krvarite čak i ako ste dostigli menopauzu, što može otežati vama ili vašem lekaru da utvrdite da ste već u menopauzi.

Vreme dosezanja menopauze varira od četrdesete do šezdesete godine i telo svake žene je drugačije. Ne postoji test koji će potvrditi gubitak plodnosti, a ako vam je menstruaicija izostaje nekoliko meseci zaredom, svakako posetite ginekologa, pre nego što odlučite da prekinete sa kontracepcijom.

Pročitajte i ovo: Razgovarali smo sa specijalistom ginekologije i akušerstva – zašto je važna kontracepcija?

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.