Zašto vam je u 40. potreban life coach?

Postoji razlika između terapeuta i životnog trenera – cilj terapije je da vas od nefunkcionalnog dovede do funkcionalnog, a životni trener vas od funkcionalnog vodi ka izuzetnom. Trener pruža priliku da artikulišete svoje strahove, frustracije, ciljeve i snove, da biste podstakli radoznalost i počeli da istražujete šta je ono što budi vašu strast i što želite da radite.

Jednog dana se probudite i shvatite da su deca porasla i da je veći deo onoga što činite za njih, nešto bez čega oni mogu – a možete i vi. Zapitate se koliko još dobrih godina imate pred sobom i šta biste mogli da uradite sa tim vremenom. Osetite u sebi duboku želju da nešto preduzmete, promenite, da budete više svoji – i taj osećaj delite sa većinom žena u zrelim godinama. Buđenje potrebe da se oslobodite pritiska napornih uloga koje su dugo uslovljavale vaš život. Možda ste zbunjeni i zaglavljeni i ne možete da definišete tu potrebu, a životni trener vam u tome može pomoći – možete pronaći odgovore na ova pitanja:

Zašto je uobičajeno da žene oko četrdesete godine osete želju za promenom?

Ovu potrebu izaziva kombinacija više faktora, koji dovode do želje da pronađete dublje ispunjenje u svom životu. Pokretač može biti osećanje gubitka, „sindrom praznog gnezda“, suočavanje sa prolaznošću, svest da mladost izmiče i da starost neminovno nastupa i da postoji to „međuvreme“, ta, možda poslednja prilika, da ostvarite svoje snove, da uradite nešto što ste uvek zapostavljali, jer ste imali druge prioritete, da pronađete dublji smisao, da se više posvetite sebi.

Iako želimo promenu, osećamo otpor. Zašto sami sebe sabotiramo?

Uzrok samosabotaže je strah. Strah da se suočimo sa sobom, strah od postavljanja granica u odnosu na druge i na sebe. Pomaže kada vam je jasno zašto. Zašto vam je nešto važno, zašto želite ono (u čemu sebe sabotirate). Kada pronađete razlog, u stanju ste da se orijentišete – gde ste u ovom trenutku i kuda želite da idete. Svesnost smanjuje šanse za samosabotažu, odnosno, pomaže da je prevaziđemo.

Gde je nestalo uzbuđenje?

Anksiozni ste, osećate zbunjenost i strah, tamo gde ste pre samo nekoliko godina osećali uzbuđenje pred izazovom. Život treba da bude uzbudljivo putovanje i vi niste izgubili sposobnost da se radujete i osećate uzbuđeno, samo ste zastali pred nepoznatim i pitate se šta i kako dalje i dokle uopšte možete da stignete i ima li smisla da se trudite… Ovakva pitanja vam obezbeđuju distancu sa koje možete (i treba) pošteno i duboko da se preispitate, a trener vas vodi od frustracije i zbunjenosti ka jasnoći i entuzijazmu.

Kako da odaberete životnog trenera?

Najvažnija je atmosfera i sinergija. Da li trener obezbeđuje mesto na kome se osećate sigurno? Da li se osećate dovoljno prijatno da biste mogli da izgradite poverenje, odnos u kome možete sa tom osobom da podelite sve što želite? Životni trener je dužan da vam jasno kaže šta je ono što možete da postignete i kako će vas voditi do tog postignuća.

Kako su protekle dve godine u uslovima pandemije uticale na žene koje se bliže (ili se nalaze u) srednjim godinama?
Pandemija je uticala na sve – mnoge oblasti poslovanja su mogle da se prilagode komunikaciji putem interneta, a mnoge su se usporile i gotovo ugasile. Pojedini su u tome prepoznali priliku da promene način rada ili zanimanje, drugi su bili prinuđeni na promenu, a treći shvataju da žele promenu i da ne mogu da se vrate onome što su radili. Izolacija je svakoga navela na preispitivanje, a oni koji su prilikom samoanalize pronašli prazninu i nedostatak smisla, sada imaju još jaču potrebu da rade nešto u čemu nalaze sebe i kroz šta mogu bolje da se izraze.

Koliko dugo traje rad sa životnim trenerom?

Obično oko dva meseca. Treneri imaju svoje programe sa specifičnim ciljevima, alatima koje usput naučite da koristite i vremenskim okvirima za očekivane rezultate.

Šta kada niste sigurni da li ste dobro odabrali, ili se kolebate da li da investirate u rad sa trenerom?

Ako niste sigurni da li je određni trener pravi izbor, napravite istraživanje. Kontaktirajte više trenera, oni obično obavljaju besplatne konsultacije za prvi put. Ako nemate sredstava, možete pronaći trenerska uputstva na internetu (mnogi treneri ih objavljuju), pa možete početi sami da radite na reorganizovanju svojih prioriteta, stavljanju sebe na prvo mesto i sagledavanju onoga što želite u budućnosti.

Šta je najbolje u srednjim godinama?

Najbolje je vreme koje je za vama – toliko toga ste uradili. Toliko toga ste izdržali, preživeli, shvatili, promenili. Imate dragoceno iskustvo i možete da ga upotrebite. Uradite to, napravite prvi korak, a kada to jednom uradite, otvarate vrata mogućnostima koje pre niste zapažali.

Brankica Milošević veruje da je dete u nama najvažnija osoba na svetu, koja zaslužuje svu onu ljubav koju rasipamo okolo. Sve je zanima, o svemu ima mišljenje i ne okleva da ga promeni.