Jednostavni principi vabi-sabi filozofije, koji će vam oplemeniti život

Japanska filozofija ukorenjena je u ogromnoj mudrosti usmerenoj na prihvatanje, pojednostavljivanje i pronalaženje ličnog mira i ispunjenosti. Jedan od koncepata, koji se najčešće primenjuje u estetici je vabi-sabi – umeće pronalaženja lepote u nesavršenosti i prolaznosti.

Estetska vabi-sabi filozofija ceni autentičnsot, jednostavnost i prirodni ciklus rasta i propadanja. Pojam je sastavljen iz dva koncepta – vabi, koji se odnosi na suptilnu dubinu i slobodu od vezanosti za materijalno, dok je sabi prihvatanje nesavršenosti i razumevanje prirodnog procesa rađanja, starenja, bolesti i smrti.

Vabi-sabi razume, prihvata, poštuje i usaglašava se sa zakonima prirode – ceni jednostavnost, svežinu i tišinu koju nalazimo u prirodi, u kojoj se sve rađa, raste, razvija se na svoj način i zatim se gasi i nestaje. Na nama je da pronalazimo lepotu u nesavršenom razvoju, starenju (patini na predmetima, i ljudskom iskustvu i mudrosti) i da razvijemo prihvatanje za pogrešne ili nesavršene aspekte života, pojava, ljudi i predmeta. U estetskom smislu, to je okruženje u kome preovlađuju prirodni materijali, neupareni komadi nameštaja, asimetrija i autentičnost.

Dakle, vabi-sabi je sveobuhvatna filozofija, koja se odnosi na način života, prihvatanje starenja, kao i na umetnost, dizajn i arhitekturu – na ukupnu kulturu unutrašnjeg i spoljašnjeg života.

Prihvatanje tri jednostavna principa ovog japanskog estetskog koncepta, pomoći će vam da prihvatite sebe i da pronađete lepotu i zadovoljstvo u promenama koje dolaze sa godinama, da oplemenite sebe i svoje okruženje i osetite duboko poštovanje prema životu i prema sebi.

Japanska filozofija je istovremeno veoma produhovljena i veoma praktična, a prihvatanje jednostavnosti, nesavršenosti i prolaznosti produbljuje vaše ljudsko iskustvo i vašu svesnost.

Jednostavni i oplemenjujući principi vabi-sabi filozofije

Prihvatanje donosi oslobađanje, napredak i rast

Na intelektualnom nivou, jasno vam je da niko nije savršen i da ništa nije savršeno – ali, da li to zaista, suštinski prihvatate, na nivou srca i duše? Da li sa milošću i razumevanjem posmatrate nesavršenstva kod sebe i oko sebe? Da li imate empatiju za svoje (i tuđe) mane i slabosti, da li sebi (i drugima) opraštate greške i neuspehe?

Sve idealno što ste zamislili, svaki detaljan plan koji ste napravili, predstavlja samo skicu – a skica je validna sve dok ne počne realizacija. Tada morate da se hvatate korak sa životom i da se prilagođavate, jer hiljade malih stvari može krenuti naopako, a rezultat na kraju ipak može biti iznenađujuće povoljan. Kao što sve može ići tokom kojim ste predvideli, a rezultati ipak mogu biti nezadovoljavajući. To vas život (priroda, Univerzum) uče da pustite kontrolu i perfekcionizam i da prihvatite promenljivost, nedoslednsot i rizike. Očekujte neočekivano, pa nećete biti razočarani, a vrlo često ćete biti prijatno iznenađeni.

Prihvatjate sebe, ljude oko sebe, situacije i stvari takve kakve su – to je veoma oslobađajuće. Prihvatanje se takođe odnosi i na razgraničavanje onoga što je pod vašim uticajem i za šta ste odgovorni – prihvatite svoju odgovornost, kao i svoje ograničene moći. Praktikujte svoju slobodu u datim okvirima, za sopstveno i opšte dobro.

Pročitajte i ovo: Načini da negujete svoj Šošin – početnički duh – i postanete bolji u svemu

Vabi-sabi podstiče na poboljšanje umesto na savršenstvo

Ciljajte na usavršavanje – iako savršenstvo ne možete postići, uvek ima prostora za poboljšanje. Lični rast i razvoj nisu cilj, već proces, koji se odvija celog života. Uživajte u svom putovanju i cenite i slavite svaki napredak i svaki pomak.

Jurenje za savršenstvom je stresno i frustrirajuće i uvek ostavlja prazninu i nezadovoljstvo. Kada se fokusirate na poboljšanje, znači da svakog dana sebi dajete šansu da budete bolji nego što ste bili juče. Ako ne uspevate da napravite poboljšanja, prihvatite zadovoljstvo zbog održavanja nivoa. Ako podbacite i padnete ispod svog nivoa (u bilo čemu), budite saosećajni prema sebi, oprostite sebi greške i fokusirajte se na to kako da ih popravite.

Nemojte meriti koliko ste se približili idealnom, već merite koliko ste napredovali u odnosu na prethodni period. Ako vam je teško da vrednujete svoja postignuća na ovaj način, uvedite u praksu vođenje dnevnika – tako ćete moći da pogledate unazad i vidite poboljšanje.

Pronalaženje lepote u svemu

„Lepota je u oku posmatrača“ kaže izreka, a prihvaćena je kao izreka zbog svoje duboke mudrosti i jednostavne istine.

Zbog brojnih nesavršenosti koje nas okružuju, može biti teško primetiti i ceniti lepotu koja postoji u svemu. Vabi-sabi filozofija je ukorenjena u prepoznavanju i uvažavanju lepote stvari takvih kakve su, čak i kada su oštećene, u bukvalnom ili prenesenom značenju.

Da li ste čuli za kintsugi – japansku umetnost u kojoj se polomljeni predmeti popravljaju i spajaju uz pomoć zlatne smese za lepljenje? Kada se tako poprave, na spojenim mestima ostaju „zlatni ožiljci“ koji postoje da bi nam pokazali da slomljene stvari još uvek imaju svoju priču, daju svoj doprinos i zaslužuju da budu cenjene.

Isto važi i za ljude – i kada smo oštećeni i slomljeni i imamo komplikovanu prošlost i traume i dalje imamo vrednost i lepotu, koji zaslužuju ljubav i poštovanje. Tako treba da se odnosimo prema sebi i prema svakome koga sretnemo.

Život je prolazan i nepredvidljiv i možemo da damo sve od sebe da isplaniramo budućnost koju želimo, ali nećemo uvek ostvariti sve što smo hteli. Ponekad će stvari ići glatko, a ponekad će put biti pun prepreka – a jedno nije bolje ili gore od drugog, već je tako kako jeste. To je životni put, na kome možete birati na šta ćete obraćati pažnju, šta ćete gajiti i negovati – i to može biti fokus na lepo i dobro, koje postoji u nama i oko nas, zajedno sa nesavršenostima. Praktikujući vabi-sabi principe, pronalazite mir, jednostavnost i usklađenost, mesto ravnoteže u sebi i svoje mesto u svetu.

Pročitajte i ovo: Japanska filozofija koja menja život – i lako ju je usvojiti

Naslovna fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević