6 vitaminskih suplemenata koje ne bi trebalo da uzimate uz kafu
Šolja čaja ili kafe koja se kuva je jutarnji ritual za većinu nas. To takođe deluje kao pogodan momenat da uzmete svoje dnevne doze vitamina. Ali ispostavilo se da neki vitaminski i mineralni suplementi ne treba da se mešaju sa kofeinom. A njega ima i u čajevima.
Vaš omiljeni jutarnji napitak, možda nije sjajna kombinacija sa suplementima, za energičan početak dana. Napitak sa kojim ste rešili da ih popijete ima mnogo veze sa tim koliko prednosti vaše telo zaista upija.
Vaš neophodni ritual za buđenje i energiju može smanjiti sposobnost organizma da apsorbuje neke vitamine i minerale.
Vitaminski i mineralni suplemenati koje ne treba da uzimate uz kafu ili čaj
Mineralni suplementi – gvožđe
Gvožđe je neophodno u stvaranju hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima koji pomaže u prenosu kiseonika kroz organizam. Ima ključnu ulogu u proizvodnji energije, sintezi hormona, jačanju imunog sistema, pa čak i neurološkom razvoju.
Prema istraživanjima, žene koje izgube mnogo krvi tokom menstruacije imaju veći rizik od anemije. Nedostatak gvožđa možda zahteva suplementaciju. Problem je u tome što kofein može da inhibira apsorpciju suplemenata gvožđa. A isto važi i za gvožđe koje unosite hranom.
Dakle, ako ste anemični i pokušavate da podignete nivo gvožđa, obratite posebnu pažnju na unos čajeva i kafe.
Nekoliko studija je otkrilo da polifenoli, posebno tanini, takođe mogu da ometaju vaš suplement gvožđa. Ova biljna jedinjenja koja se nalaze u čaju i kafi vezuju se za gvožđe tokom varenja. Na taj način smanjuju količinu gvožđa koju vaše telo apsorbuje. Prelazak na čaj ili kafu bez kofeina nije rešenje, jer polifenoli i dalje ostaju prisutni.
Ovo se posebno odnosi na nehem gvožđe iz biljne hrane, kao što su orasi, cela zrna i lisnato povrće. To je zbog njihovog sadržaja polifenola, koji može da transformiše nehem gvožđe u oblik koji se ne može apsorbovati. Kada je u pitanju hem gvožđe (iz namirnica životnjskog porekla), efekat ometanja apsorpcije je manji.
Vitaminski suplementi – vitamin D
Naučnici su otkrili da vitamin D utiče na preko 200 gena u našem telu. On održava naš imuni sistem zdravim, reguliše polne hormone i neophodan je za apsorbovanje kalcijuma za zdravlje kostiju i zuba. Takođe je ključan za regulisanje sna. Nizak nivo vitamina D povećava rizik od poteškoća sa spavanjem. To uključuje kraće trajanje sna, češća noćna buđenja i teže zaspivanje.
Vitaminski suplementi sa vitaminom D su posebno dobrodošli kada je smanjena sunčeva svetlost i proizvodnja ovog vitamina preko kože.
Istraživanja su pokazala da možemo doživeti smanjenje ekspresije receptora vitamina D pod dejstvom kofeina. Kofein smanjuje ekspresiju receptora vitamina D na osteoblastima. To su ćelije koje su u organizmu odgovorne za izgradnju i održavanje zdravlja kostiju.
Vitamin C, vitamini B, magnezijum i kalijum
Vitaminski i mineralni suplementi poput vitamina C i B i minerala magnezijuma i kalijuma, takođe ne reaguju dobro u mešavini sa kofeinom.
Nema mnogo toga što vitamin C ne može učiniti. Pomaže telu da proizvodi kolagen, protein koji se koristi u održavanju hrskavice, ligamenata, kože i krvnih sudova. Vitamin C takođe pomaže u zarastanju rana i snažan je antioksidans, koji štiti DNK vašeg tela od oštećenja slobodnim radikalima.
U međuvremenu, vitamini B grupe pomažu ćelijama vašeg tela (koža, krv i moždane ćelije) da razviju i pretvore hranu u energiju.
Iako imaju veoma različite funkcije, vitamini B (tiamin, riboflavin, niacin, pantotenska kiselina, piridoksin, biotin, folat i kobalamin) i vitamin C su klasifikovani kao vitamini rastvorljivi u vodi, što znači da vaše telo ne može da ih skladišti, tako da se lako gube urinom.
S obzirom da je kofein stimulans, on takođe deluje diuretički, povećavajući količinu urina. Zbog toga neki vitamini i minerali ne stignu da se dobro apsorbuju pre nego što se isperu. Pošto kofein ima diuretički efekat, može povećati izlučivanje vitamina B i vitamina C pre nego što telo ima uspe da apsorbuje njihove prednosti.
Kofein ima sličan efekat na elektrolite kao što su magnezijum i kalijum – minerale koji pomažu u spavanju, metabolizmu, zdravoj funkciji srca i održavanju hidratacije tela.
Vitaminski i mineralni suplementi – kako da ih uzimate
Da biste izbegli dejstvo kofeina na apsorbovanje vitamina i minerala, pomerite vreme uzimanja i pijte ih sa vodom. Pola sata pre ili posle konzumiranja kafe ili čaja, biće dovoljna mera opreza.
Izuzetak je gvožđe – da bi se pravilno apsorbovalo, potrebno je više vremena između uzimanja suplemenata i konzumiranja kofeina. Važno je da ostavite jedan do dva sata razmaka između suplementa i šoljice kafe ili čaja. Najbolje bi bilo da gvožđe uzimate sa sokom od pomorandže ili limunadom, jer vitamin C pomaže telu da ga bolje apsorbuje.
Takođe možete dopuniti nivoe magnezijuma i kalijuma dodavanjem elektrolita u čašu vode. Ove minerale možete uzimati uveče, naročito magnezijum, koji promoviše miran san.
Pročitajte i ovo: Suplementi koji podržavaju vaše mentalno zdravlje – prema preporukama stručnjaka
Brankica Milošević